Wszystkich Świętych we Wrocławiu

mat. prasowe

Choć Wszystkich Świętych wypada w połowie tygodnia (środa) to weekend przed i weekend po święcie będą się wiązały ze zmianami w komunikacji miejskiej. Wrocławskie Inwestycje przeprowadziły próbny przejazd tramwaju przez remontowany odcinek torowiska na pl. Staszica. Chodzi o to, by tramwajem można było dojechać na największą obecnie wrocławską nekropolię – Cmentarz Osobowicki.

MPK zapowiada, że nie tylko jest przygotowane do obsługi święta, ale też w ostatni weekend przeprowadziło dwie wymiany zwrotnic w centrum miasta, tak by prace Torywolucji nie kolidowały z transportem wrocławian w okolicach dnia Wszystkich Świętych.
– Zadbamy o komfort wrocławian zmierzających na komunalne i parafialne cmentarze, dlatego pierwsze zmiany w komunikacji już wprowadzono. – mówi Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności.  

W tym tygodniu linia 121 i 319 między 9:00 a 14:00 kursują co kwadrans A wszystkie autobusy jadące Bardzką staja na przystanku przy cmentarzu (zwykle to przystanek na życzenie), mówi Adam Więcek.

– To ważne uzupełnienia, ale największego ruchu spodziewany się od weekendu do weekendu. Dlatego jeszcze w czwartek przetestujemy torowisko na placu Staszica. Chodzi o to by można było tramwajem dojechać na cmentarz Osobowicki. Choć remont Pomorskiej i placu Staszica zakończy się w przyszłym roku na wiosnę, to torowisko zgodnie z obietnicą ma być tymczasowo otwarte już na czas Wszystkich Świętych. We czwartek Wrocławskie Inwestycje wspólnie z MPK przetestują przejazd, po to, by w piątek wprowadzić ewentualne poprawki i od soboty puścić tamtędy tramwaje – wyjaśnia dyr. Andrzej Brzoza z Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miasta


Przez plac Staszica do cmentarza Osobowickiego pojedzie komunikacja liniowa i specjalna – jak ważna to trasa niech świadczy fakt, że tramwaj będzie nią jechał średnio co 2 minuty.

– Mamy zapewnioną obsadę pojazdów, linie autobusowe dojeżdżające pod cmentarze będą obsługiwane przez autobusy przegubowe, a linie zostały tak ułożone, że jeśli ktoś ma do odwiedzenia kilka nekropolii bez wątpienia najsprawniej będzie przejechać komunikacją miejską. Nie szukamy miejsca parkingowego, dojeżdżamy pod bramy cmentarza, a spod cmentarza do domu czy na inną nekropolię pojazdy będą odjeżdżać właściwie co 2-3 minuty. Dodatkowo na czas Wszystkich Świętych wstrzymujemy remonty torywolucyjne. Ostatnie dwie wymiany zwrotnic odbyły się ekspresowo w ten weekend na Piastowskiej z Sienkiewicza i Krupniczej z Podwalem – wylicza Witold Woźny, prezes MPK

Na ulicach miasta pojawi się 8 specjalnych linii tramwajowych i 7 specjalnych linii autobusowych. Na przystankach przy cmentarzach Osobowickim i Grabiszyńskim pojazdy komunikacji miejskiej będą pojawiać się co minutę.
Cmentarze komunalne we Wrocławiu będą otwarte od godziny 6.00 do 21.00, a dodatkowo w miarę możliwości otwarte zostaną dodatkowe bramy wejściowe tak, aby w jak największym stopniu rozłożyć ruch pieszych na cmentarzach.
Przy 13 wrocławskich nekropoliach, wprowadzone zostaną mniejsze lub większe zmiany w organizacji ruchu. Czasem to drobne wyłączenia, ale przed większymi cmentarzami wyłączone z ruchu samochodowego zostaną całe ulice i dojazd pod cmentarne bramy będzie wyłącznie komunikacją miejską.  

– Oczywiście parkingi dla samochodów osobowych także zostały przygotowane – choć nie są bezpośrednio pod bramami cmentarnymi. Taki przywilej ma komunikacja zbiorowa. Jedyny wyjątek to osoby niepełnosprawne, które specjalnie oznaczonymi samochodami można podwieźć pod bramę cmentarza. Zmiany polegają głównie na ograniczeniu parkowania pojazdów w obrębie cmentarzy, jednak 1 listopada czekają nas także wyłączenia z ruchu kołowego poszczególnych ulic np. ulica Morwowa przy cmentarzu na Bardzkiej będzie jednokierunkowa, a drugi pas stanie się parkingiem. Wyłączona z ruchu samochodowego będzie Osobowicka. Wjedzie tam tylko komunikacja zbiorowa i TAXI – dodaje Andrzej Brzoza, zastępca dyrektora WIM UMW.


Wszystkie szczegółowe zmiany w organizacji ruchu znajdują się w dalszej części komunikatu.
W tym roku Straż Miejska Wrocławia rozpoczęła działania przed wrocławskimi cmentarzami z wyprzedzeniem-już od ubiegłego weekendu patrole prowadzą kontrole, sprawdzają oznakowanie drogowe, oświetlenie uli i przejść dla pieszych. Strażnicy aż do 5 listopada będą służyć pomocą osobom odwiedzającym groby swoich bliskich.  
Z kolei 1 listopada, jak co roku, będą uczestniczyć w Akcji Znicz, współdziałając z Policją, MPK i innymi służbami.
– Będziemy dbać, by przed cmentarzami było bezpiecznie, ale nasze patrole będą także na cmentarzach. Będziemy wspierać policję przy regulowaniu ruchu i dbać o przepustowość komunikacyjną przed nekropoliami – mówi podkomisarz Wojciech Jabłoński z wrocławskiej policji.

Część sygnalizacji świetlnych w bezpośrednim rejonie cmentarzy będzie pracować w trybie „światło żółte pulsujące”. We wszystkich newralgicznych punktach dojazdowych do cmentarzy wystawione będą posterunki Policji, Straży Miejskiej i służb MPK.
– Przypominamy, że opłaty za przedłużenie okresu zachowania grobów mogą być dokonywane bezpośrednio na rachunek bankowy, szczegóły na stronie http://zck.wroc.pl. – mówi dyrektor Zarządu Cmentarzy Anna  
Warto nadmienić, że od zeszłego roku w stolicy Dolnego Śląska trwa kampania „Wrocław nie marnuje”. W tym roku również na cmentarzach ta idea będzie propagowana. Na cmentarzu Grabiszyńskim, Osobowickim i na Psim Polu stanęły specjalne półki, na których można pozostawić niepotrzebne znicze czy same wkłady. Pierwszym miejscem, gdzie taka półka stanęła był cmentarz na Psim Polu i trzeba przyznać, że cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających groby, dlatego także w tym roku postanowiono takie półki ustawić na dwóch kolejnych cmentarzach.  
Przypominamy, że na stronie: https://groby.cui.wroclaw.pl/ działa wyszukiwarka grobów.

Mat. Pras./Inf. Wł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content