Skwer Czesława Niemena wybrzmiewa Niemenem 

fot.UM Wrocław

Niemal 6 tysięcy nowych krzewów, traw i bylin w hołdzie Czesławowi Niemenowi. Skwer poświęcony pamięci wybitnego muzyka został zrewitalizowany i zazieleniony. Stanęła też tablica z kalendarium wrocławskich działania artysty.
Skwer Czesława Niemena, położony na Przedmieściu Świdnickim, przy zbiegu ulic Stawowej i Bogusławskiego, stał się jeszcze piękniejszym miejscem. Mieszkańcy i turyści mogą tu odpoczywać, wspominając artystę i jego zakorzenioną w polskiej historii muzykę. Oczekiwana rewitalizacja skweru została ukończona, a na miejscu stanęła tablica upamiętniająca autora takich przebojów jak: „Dziwny jest ten świat”, „Czy mnie jeszcze pamiętasz”, „Pod papugami” i „Sen o Warszawie”.
–  Skwer położony jest w samym sercu Wrocławia. W pobliżu znajduje się już Teatr Muzyczny Capitol i skwer Wojciecha Młynarskiego. Jest to więc miejsce wyjątkowe i potrzebowało wyjątkowego patronatu. To ogromny zaszczyt móc upamiętnić tak wybitnego artystę, jakim był Czesław Niemen, który wielokrotnie koncertował w naszym mieście – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Warto przypomnieć, że skwer otrzymał nazwę Czesława Niemena 20 maja 2021 roku.
– Bardzo się cieszę, że rada miasta dwa lata temu jednogłośnie podjęła decyzję o tym, aby w przestrzeni miejskiej zaistniał Czesław Niemen. Z pewnością będzie to miejsce stale przypominające o jego wielkim talencie i nieustannie odkrywanej przez kolejne pokolenia muzyce – dodaje Jarosław Krauze, przewodniczący Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka – Wrocław Wspólna Sprawa.
Metamorfoza skweru
Teren o powierzchni 6300 m2 przeszedł trwającą od początku roku rewitalizację. Do tej pory rosło tu ok. 50 drzew, takich jak klony, lipy czy topole. Obecnie, dzięki staraniom miasta, skwer ozdabia jeszcze blisko 6 tysięcy nowych krzewów, traw i bylin. Powstały również nowe alejki i ławeczki, wokół których zostało zainstalowane dodatkowe oświetlenie. Dzięki temu miejsce stało się bardziej przyjazne i bezpieczne o każdej porze. Niektóre ze ścieżek zostały wyłożone płaskimi kamieniami, pomiędzy którymi pozostawiono miejsce na swobodny rozrost trawnika. Koszt rewitalizacji skweru wyniósł prawie 800 tysięcy złotych.
„Kwiaty znad Odry, gąszcze, róże, Stukolorowe pióra pawie (…) W małych ogródkach pod Wrocławiem…” (Z piosenki „Kwiaty ojczyste”)
Skwer Czesława Niemena jest również hołdem dla artysty, który odwiedzał Wrocław z koncertami przez wiele lat, głównie między 1963 a 1998 rokiem.
– To dla nas wielka radość, że część Wrocławia została uczczona imieniem Czesława Niemena, naszego kolegi. Był tutaj etatowym pracownikiem Dolnośląskiej Estrady, dając mieszkańcom wiele wspaniałych występów z zespołem Akwarele – opowiada Jan Edward Czachorprzewodniczący Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena, i dodaje – Niemenkochał Wrocław i był z tym miastem bardzo związany.
Gdy Czesław Niemen przyjechał do Wrocławia w styczniu 1967 r., w Teatrze Kameralnym przy ul. Świdnickiej założył swój zespół Akwarele, z którym odbywał próby w budynku Starej Giełdy na pl. Solnym 16. To właśnie tutaj powstała aranżacja do piosenki „Dziwny jest ten świat”. Polska usłyszała wykonanie tego utworu dopiero w czerwcu na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a artysta został uhonorowany nagrodą specjalną Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji, zyskując ogólnopolską popularność.
Skwer Czesława Niemena stanie się zatem ważnym punktem odwiedzin miłośników muzyki artysty. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Dworca PKP i PKS jest także doskonałym miejscem oczekiwania na podróż.
Coraz bardziej zielony Wrocław
Warto zaznaczyć, że Wrocław konsekwentnie stawia na zielone inicjatywy. Od 2019 roku nasadzono już 23 tysiące drzew, z czego w ramach WROśnij we Wro aż 3431. Od 2019 roku na mapie Wrocławia pojawiło się aż 271 tysięcy krzewów i pnączy oraz 53 zupełnie nowych terenów zielonych.
Zielone przestrzenie w mieście to teraz ponad 12 tysięcy hektarów, co stanowi ok. 41,5% powierzchni miasta. Tereny chronione, takie jak użytki ekologiczne, park krajobrazowy i obszary Natura 2000, zajmują obecnie 8,5% powierzchni Wrocławia. Dla przypomnienia, na ostatniej sesji rady miasto zyskało nowy użytek ekologiczny – Las Pracki.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content