Nowe rozdanie w Klubie pod Kolumnami

Mat. Pras.

Idzie nowe na wrocławskim Nadodrzu! Po zakończonym remoncie i kilkumiesięcznym badaniu, w zlokalizowanym na osiedlu Klubie pod Kolumnami rozpoczyna się nowe rozdanie. W jesiennym programie nie zabraknie propozycji dla dzieci i dorosłych, a jego inauguracja – wystawa i wieczór z improwizacjami – zaplanowana jest na 27 października.

Klub pod Kolumnami pojawił się przy placu świętego Macieja 21 w latach 60. XX wieku. Nieprzerwanie działa pod tym adresem do dziś, na przestrzeni dekad stając się jednym z istotniejszych punktów na kulturalnej mapie Nadodrza. W styczniu 2023 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii tego miejsca – Klub połączył swoje siły z Wrocławskim Instytutem Kultury. 

To wyjątkowa lokalizacja z bardzo długą historią, ale też miejsce, które zasługiwało na wprowadzenie pewnych zmian i nowości – mówi Natalia Romaszkan z Wrocławskiego Instytutu Kultury. – Dlatego pierwsze miesiące pod wspólną banderą poświęciliśmy na dogłębne zbadanie potrzeb dotychczasowych i potencjalnych odbiorców oraz ich oczekiwań do klubowej oferty – dodaje. 

W pierwszej połowie roku zespół Wrocławskiego Instytutu Kultury kontynuował wcześniejsze działania pod Kolumnami, poznając Klub od środka, jednocześnie „za kulisami” prowadząc rozbudowany proces badawczy. Kilkumiesięczna analiza miała pomóc w dookreśleniu roli miejsca dla nadodrzan i nadodrzanek, poznaniu kulturalnych potrzeb osiedla, a także w zaktualizowaniu i wzmocnieniu jego oferty programowej. Oprócz zespołu Instytutu do udziału zaproszeni zostali zarówno aktualni, jak i potencjalni uczestnicy i uczestniczki wydarzeń, Rada Osiedla Nadodrze oraz nadodrzańskie instytucje oraz miejsca kultury. 

Badanie wsparła również zewnętrzna ekspertka, dr Katarzyna Chajbos-Walczak – badaczka, która od kilkunastu lat projektuje procesy pomagające poznać potrzeby, zasoby i potencjały. Równolegle do diagnozy trwały również przygotowania do remontu i odświeżenia klubowych sal. Fizyczna metamorfoza Klubu ruszyła w wakacje, a po kilku miesiącach przestrzeń przy placu Świętego Macieja zyskała odświeżone oblicze.  

Nowe rozdanie pod kolumnami 

„Urlop na remont” przy placu świętego Macieja 21 zakończy się oficjalnie 27 października – to właśnie ten dzień będzie pierwszą okazją do poznania odmienionego Klubu pod Kolumnami.  

Pierwszy rozdział nowej historii miejsca zainauguruje niezwykła wystawa ilustracji Gosi Herby pochodzącymi z publikacji „Lodorosty i bluszczary” poety Jerzego Ficowskiego (wydawnictwo Wolno). Autorka, której prace publikowane były m.in. w the New York Times, The Washington Post i Der Tagesspiegel, zaprezentuje kilkanaście inteligentnych, dowcipnych i pełnych zabawy linią i plamą prac, które przypominają świat kreślony przez Janusza Stannego czy Jana Szancera. – To ilustracje do wierszy dla dzieci – ale nie dziecinne. Każdy wiersz odnosi się do jednego zimowego miesiąca, w którym wystawa będzie dostępna. – zapowiada Natalia Romaszkan. – Całość uzupełnia utwór o katarze, bo co innego tak świetnie dopełnia jesienno-zimową pluchę? Wystawa dostępna będzie od 27 października (godz. 18:00) całkowicie bezpłatnie.  

Drugim elementem nowego rozdania będzie premierowy spektakl grupy Improwizowane Poniedziałki – działającego na wrocławskich scenach od 12 lat teatru improwizowanego. „Niezłe harce, czyli wieczór krótkich gier” to spotkanie, podczas którego na oczach i przy udziale widzów powstaną zabawne improwizowane skecze. Nie zabraknie osobliwej randki w ciemno, porad dwugłowego eksperta i dziwacznych pocztówek z wakacji, a przede wszystkim śmiechu i dobrej zabawy! „Niezłe harce” pod kolumnami rozpoczną się 27 października o 19:00 – bilety dostępne są w przedsprzedaży na stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury. 

Listopad w Klubie pod Kolumnami

Po hucznym październikowym otwarciu, stały program Klubu pod Kolumnami ruszy w listopadzie. – Wizualnie i programowo puszczamy oko do lat 50. i 60., pojawią się u nas „kluby zainteresowań”, a w salonie towarzyskim będzie można wypić kawę i wziąć udział w spotkaniach dla dzieci i dorosłych. Pod Kolumnami czeka więc na Was miejsce dobrze znane, z sentymentalnym sznytem, ale odświeżone i otwarte na nowe pomysły – zapowiada Natalia Romaszkan. 

7 listopada ruszą skierowane do najmłodszych twórcze spotkania pod kolumnami. „Figle-migle” to zajęcia dla rodziców z małymi dziećmi (0-4 lata), animacja i zabawa oparta na poznawaniu nietypowych zastosowań różnych przedmiotów. Najmłodsi przy okazji pobudzą różne zmysły – dotykając, wydając odgłosy i słuchając różnych dźwięków, obserwując kształty i kolory. Spotkania zaplanowane są na wtorki i piątki od godziny 10:00 – po zajęciach przestrzeń Klubu będzie do dyspozycji uczestników.  

W listopadowym programie nie zabraknie również warsztatowej propozycji dla fanów rękodzieła – czwartkowe popołudnia upłyną pod znakiem wspólnych sąsiedzkich wycinanek, czyli „Klubu Kolażu” z Małgorzatą Grączewską. Miłośnicy historii i architektury będą mogli z kolei wziąć udział w serii wykładów „Klubu Sympatyka Kamienicy”, gdzie wspólnie odkryją wspomnienia, sekrety i tajemnice związane z nadodrzańskimi (i nie tylko!) kamienicami.  

W nowym programie Klubu nie zabraknie również miejsca na muzykę. – Na scenie Klubu stoi wspaniały fortepian, który będzie pełnił rolę nie tylko dekoracyjną – zapowiada Natalia Romaszkan. W ofercie znajdą się więc rodzinne cykle edukacyjne, podczas których – oprócz koncertowania – będzie też czas na zapoznanie się bliżej z muzyką i instrumentami. Dorośli z kolei będą mogli dołączyć do koncertów lub dancingów, okazyjnie (np. z okazji Andrzejek) organizowanych w „salonie towarzyskim”. 

Klub pod Kolumnami rozpocznie swój jesienny program 27 października. Więcej informacji o znajdującym się przy placu św. Macieja 21 miejscu znaleźć można na stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz na Facebooku i Instagramie.  

Mat. Pras.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content