Aby każdy czuł się zwycięzcą

fot. Radio Rodzina

W Dobroszycach odbył się  XVII Dolnośląski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. -Dla osób z niepełnosprawnością sam fakt uczestnictwa w takich wydarzeniu jest już zwycięstwem- mówi  Justyna Kądziela-Doktor, dyrektor SOSW Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach

Organizatorami wydarzenia był Klub Olimpiad Specjalnych „Radośni Dobroszyce”, działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Caritas Archidiecezji, oraz Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Dolnośląskie.

Do Dobroszyc przyjechały osoby z niepełnosprawnościami z wielu miejsc województwa dolnośląskiego. Razem z nimi byli opiekunowie oraz trenerzy.  – Na olimpiadach zawodnicy starają się pokazać najlepszą formę i osiągnąć najlepsze wyniki. Na naszej olimpiadzie pokazujemy wasze codziennie życie – mówił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Takie zawody to nie tylko konkurencja, ale przede wszystkim pokonywanie barier.-Treningowy dzień na hali sportowej w Dobroszycach był dla wielu sprawdzianem nawet całorocznej pracy osób z niepełnosprawnością, która wiąże się często z zaburzeniami ruchu lub zaburzeniami sensorycznymi. Zawodnicy brali udział w różnych konkurencjach, m.in.: zbieranie przedmiotów do pojemnika, rzucanie woreczkami, robienie obrotów na materacu, strzał piłką do bramki, łapanie i odrzucanie piłki. Nad bezpieczeństwem czuwali wolontariusze, wśród których byli studencki Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – mówi Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Smak zwycięstwa to dla wielu osób mocny akcent do dalszej pracy.– Organizujemy taki dzień treningowy, aby każdy z uczestników mógł osiągnąć sukces, poczuć, jak fajnie smakuje zwycięstwo. I ma to być motywacja do dalszej pracy – zaznacza Justyna Kądziela-Doktor, dyrektor SOSW Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach.

W Dolnośląskim Dniu Treningowym Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych biorą udział osoby, które w olimpiadach specjalnych nie mają możliwości udziału. –W codziennym życiu nasi podopieczni bardzo się trudzą, aby pokonać nawet najprostsze czynności życiowe, a tutaj są za to nagradzani złotymi medalami – mówi Ilona Trzcińska-Sender, sekretarz Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Dolnośląskie.

Do udziału w takiej formie treningu uczestnicy przygotowują się dość długo. –Osoby z niepełnosprawnością przygotowują się pod okiem trenerów. Każdy z nich wie, w jakiej konkurencji jego podopieczny może uczestniczyć. Oni to ćwiczą przez cały rok, a wszystko jest dostosowane do ich możliwości – zaznacza dyrektorka SOSW w Dobroszycach.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content