Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup

Fot. wikipedia.pl

24 października Kościół Katolicki wspomina założyciela zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Maryi, św. Antoniego Marię Clareta. Poświęcił swoje życie w służbie Słowa jako misjonarz apostolski.

Św. Antoni Maria Klaret urodził się w Sallent (Barcelona) w Hiszpanii 23 grudnia 1807 r. Po otrzymaniu święceń kapłańskich poświęcił się działalności ewangelizacyjnej w Katalonii, wygłaszał kazania i publikował książki religijne przeznaczone przede wszystkim dla ludu. W lipcu 1849 r. założył Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy.

Wkrótce potem św. Antoni Claret został mianowany arcybiskupem Santiago na Kubie, gdzie pracował gorliwie nad zbawieniem dusz. Powróciwszy do Hiszpanii, wiele się trudził dla dobra Kościoła. Zmarł w Fontfroide we Francji 24 października 1870 roku. Wyniesiony został na ołtarze przez Piusa XI w 1934 r. i kanonizowany przez jego następcę 7 maja 1950 roku.

Na ziemie polskie klaretyni przybyli w 1932 r., zakładaj placówkę w Miedarach. W 1982 r. powstała w Polsce Delegatura Zarządu Generalnego, a w 1993 r. Prowincja Polska. Do zgromadzenia klaretynów należy biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, o. Jacek Kiciński CMF (Cordis Mariae Filii).

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content