Straż Pożarna: Czujnik tlenku węgla w domu może uratować życie

Fot. Daria Detlaf Radio Rodzina

Przed nadchodzącym sezonem grzewczym Państwowa Straż Pożarna we Wrocławiu apeluje o rozsądek i właściwe zabezpieczenie instalacji. Tylko w październiku br. na Dolnym Śląsku doszło do ponad 400-stu pożarów wywołanych zapaleniem sadzy w kominie.

-Zależy nam na dotarciu z apelem do mieszkańców regionu. Należy czyścić przewody i pamiętać o dopływie powietrza. – mówi Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP, nadbrygadier Marek Kamiński.

Na skutek spalania i niewłaściwego używania urządzeń grzewczych wydziela się tlenek węgla, czyli czad. Jest to bezbarwna i bezwonna substancja, która zagraża domownikom i sąsiadom.

-Dlatego czujnik czadu może uratować życie. – dodaje mł. bryg. Janusz Wasylko.

-Zabezpieczamy mieszkania, mamy żaluzje antywłamaniowe, drzwi, a większość ludzi nie ma w domu zwykłej gaśnicy. – zwraca uwagę kominiarz Maciej Rogala z Izby Kominiarskiej we Wrocławiu.

Ze statystyk PSP wynika, iż w 2021 r. odnotowano ponad 16 tys. pożarów sadzy w kominie, w 2022 r. blisko 14,5 tys., w 2023 roku (do 16.10.2023) strażacy na Dolnym Śląsku interweniowali już 9603 razy (trzy ofiary śmiertelne oraz 69 rannych). Do tematu będziemy wracać

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content