Zielone płuca Wrocławia: WROsoundowa ekipa sadzi las w mieście

Foto: Mat. Pras.

Dęby, buki i graby wyrosną na wrocławskich Osobowicach. Ponad 1100 dotąd wirtualnych drzew zostanie zasadzonych w rzeczywistości przez ekipę i uczestników minionego już festiwalu WROsound.
Proekologiczny Festiwal Muzyczny WROsound odbył się w tym roku w połowie lipca. Wielka, coroczna impreza zgromadziła zarówno miłośników gwiazd wielkiego formatu, jak i lokalnych muzyków, którzy przygotowali swoje występy w myśl hasła „Tak Brzmi Wrocław”. A Wrocław brzmi szumem drzew, ponieważ od kilku lat stawia głównie na zieleń, rozwijając ją i zabezpieczając tę, która już wyrosła.
Uczestnicy tegorocznej edycji WROsound mogli w prosty sposób zaangażować się w działania na rzecz środowiska, skanując specjalne kody QR umieszczone w przestrzeni miejskiej i na samym festiwalu. Dzięki temu każdy mógł zdobyć swoje wirtualne drzewo, które już w ten piątek zostanie przez organizatorów zamienione na prawdziwe.
– Akcja WROsoundowy las jest naturalnym rozwinięciem naszego obecnego podejścia do organizacji festiwalu, który wychodzi poza pewne ramy wydarzenia muzycznego – zaznacza Daria Kubasiewicz, koordynatorka i producentka festiwalu WROsound oraz akcji sadzenia drzew. – Od trzech lat staramy się stosować filozofię less waste: ograniczamy druki, plastik, jeździmy elektrycznymi autami, udostępniamy kranówkę, wspieramy zrównoważony transport, stosujemy upcycling(forma przetwarzania wtórnego odpadów), budujemy scenografię ze śmieci. A wszystko to dzięki współpracy z naszymi partnerami, których dobieramy bardzo ostrożnie i w zgodzie z naszym wyobrażeniem o wspólnych działaniach proekologicznych.
Razem zasadzimy las
Jutro, 20 października, o godzinie 10:00 już po raz drugi zostanie zasadzony WROsoundowy las na wrocławskich Osobowicach wraz z partnerami festiwalu: Dotlenieni.org (ekologiczni edukatorzy) i Motorpol Wrocław (elektryczna flota festiwalu).
Tego dnia każdy z właścicieli dotąd wirtualnego drzewa dostanie informację o zasadzeniu go w rzeczywistości.
– Sadzenie lasu jest jedną z inicjatyw, jakie możemy podjąć na rzecz lokalnej społeczności. W tym przypadku myślimy o kolejnych pokoleniach. Jednocześnie akcja jest związana z kilkuletnią współpracą ze Strefą Kultury Wrocław przy festiwalu WROsound. Jesteśmy na nim obecni jako partner motoryzacyjny z flotą zeroemisyjnych samochodów i wspieramy wizję proekologicznego wydarzenia – podkreśla wartość tej współpracy Dorota Jeżewska, kierownik działu marketingu Motorpol Wrocław.
Łącznie zasadzonych zostanie ponad 1100 drzew, wśród których znajduje się mieszanka gatunków liściastych, m.in.: dęby, buki, graby. Część z nich to drzewka z konkursu edukacyjno-ekologicznego Dotlenionych, w którym uczestnicy WROsoundu brali udział w trakcie festiwalu. Pozostałe sadzonki ufundował Motorpol Wrocław.
Dobre praktyki nie tylko podczas trwania festiwalu
Pomysł pojawił się w 2022 roku po pierwszym roku współpracy WROsoundu ze start-upem Dotlenieni.org i bazuje na ich doświadczeniu we współpracy z rozmaitymi środowiskami i branżami. Uczestnicy festiwalu mają realny wpływ na liczbę sadzonek, a następnie mogą wziąć udział w ich sadzeniu.
– Bardzo cieszy nas fakt, że dla coraz większej liczby osób i firm ekologia staje się ważnym elementem życia. Ludzie biorący udział w naszych wydarzeniach inspirują później swoich znajomych i bliskich do podobnych działań. Jestem przekonany, że razem możemy realnie wpłynąć na otaczającą nas rzeczywistość – mówi Marek Kołkowski, CEO Dotlenieni.org.
Jest to forma budowania festiwalowej wspólnoty, w której ludzi łączy miłość do muzyki, wspólne przeżywanie występów na żywo, ale także potrzeba działania w słusznej sprawie.
Proekologiczny WROsound
WROsound jest festiwalem, który w 2021 roku wkroczył na drogę dobrych praktyk. Organizatorom zależy nie tylko na dobrej muzyce, starają się także wdrażać metodę less waste w organizacji i realizacji wydarzenia. Przerabiają nośniki reklamowe na torby używane przez lata, zapewniają bezpłatny dostęp do wody, ograniczają druki, ułatwiają udział w zrównoważonym transporcie, jeżdżą elektrycznymi autami, ograniczają plastik do minimum, a scenografię budują z rzeczy używanych lub żywych roślin. Wreszcie współpracują tylko z partnerami, którzy podchodzą do tematu ekologii równie odpowiedzialnie. Wśród nich znajdują się m.in: Motorpol Wrocław, Ekosystem, MPWiK, Dotlenieni.org, Nextbike, Wynalazki, Pan Kwiaciarz, Trashki Upcycling.
Motorpol Wrocław to już wieloletni partner, który na festiwalu odpowiada za flotę samochodową (wożącą artystów i gości) złożoną z zeroemisyjnych aut. W akcji WROsoundowy las jest sponsorem dodatkowych sadzonek oraz odpowiada za transport uczestników elektrycznymi autami na miejsce akcji.
Organizacja Dotlenieni.org to z kolei społeczny start-up, który ma na swoim koncie szereg imprez edukacyjnych, społecznych, a także kulturalnych i sportowych. Na festiwalu pełni rolę edukatorów oraz wraz z organizatorami odpowiada za przygotowanie akcji, w której skanując kody QR można zdobyć Wirtualne Drzewa – które następnie zostaje zamienione na prawdziwą sadzonkę i posadzone jesienią w ramach projektu WROsoundowy las na Osobowicach.
Wszystkie działania łączy jedna wspólna idea – chęć działania na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego w Polsce i na świecie.
12. edycja akcji WROśnij we WROcław
WROsoundowy las to tylko początek weekendowych zielonych akcji. Już w najbliższą sobotę w parku Zachodnim zasadzonych zostanie 300 nowych drzewek, którym patronować będą najmłodsi wrocławianie i wrocławianki. Wystarczyły zaledwie 3 dni, by cała dostępna pula drzewek została zarezerwowana przez rodziny dzieci, które urodziły się w 2022 i 2023 roku we Wrocławiu. W ramach dotychczasowych 11 edycji zostało zasadzonych aż 3131 drzew.

Foto: Mat. Pras.
Foto: Mat. Pras.
Foto: Mat. Pras.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content