Teatr nie tylko oglądany, co słuchany – XX-lecie Teatru ZAR

Fot: Tobiasz Papuczys

Teatr ZAR, działający przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, obchodzi w tym roku swoje dwudzieste urodziny. Historia tego wyjątkowego teatru rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy to grupa młodych stażystów Ośrodka Grotowskiego we Wrocławiu wyruszyła na pierwszą wyprawę badawczą do Gruzji. Dziś, dwie dekady później, Teatr ZAR celebruje swoje dwudziestolecie jako jeden z najważniejszych teatrów alternatywnych na światowej scenie teatralnej.

O początkach teatru mówi Jarosław Fret.

Przez te dwie dekady intensywnej działalności, Teatr ZAR nie tylko wypracował unikalny język teatralny, ale także zdobył międzynarodowe uznanie za swoje spektakle i projekty artystyczne. Ich działalność jest kwintesencją eksperymentu, głębokiego poszukiwania w dziedzinie teatru i kultury, oraz nieustannego dążenia do wyrażania ważnych tematów i emocji za pomocą sztuki scenicznej.

Program:

„Medee/Mojry” pt.–niedz. 20–22.10.2023, 19.00

Medee/Mojry to sceniczna instalacja Teatru ZAR poświęcona uchodźcom i ich bezgłośnej historii. Pierwsza część instalacji przywołuje ścieżki emigracji, które biegły do brzegów Europy przez Morze Śródziemne. Druga część dedykowana jest Ukrainie – osobom walczącym o swoją tożsamość i ojczyznę, jak również uchodźcom, którzy ratują swoje życie. Medee/Mojryto próba zbudowania poprzez spektakl/instalację pola pamięci; próba uaktywnienia pokładów człowieczeństwa, które dzielimy wzajemnie bez względu na dzielące nas granice, bez względu na naszą kulturową tożsamość czy przynależność społeczną i dzięki czemu, możemy powołać w sobie „świadka”.

Więcej informacji i bilety: grotowski-institute.pl/wydarzenia/medeemojry/

„Anamnesis” niedz. 22.10.2023, 17.00

Koncert pieśni łacińskich, ormiańskich, kurdyjskich, tureckich, perskich, arabskich i gruzińskich to projekt oparty na pracy nad pamięcią i historią, przywołujący niezwykłe historie i wspomnienia. Na koncercie wystąpią aktorzy Teatru ZAR oraz muzycy z różnych stron świata i tradycji muzycznych: Aram Kerovpyan, Marjan Vahdat, Selda Őztűrk, Murat İçlinalça, Virginia Kerovpyan. Wstęp wolny.

Więcej informacji i wejściówki: grotowski-institute.pl/wydarzenia/anamnesis/

„Materiały do Pokojówek” sob. 28.10.2023, 19.00

W ramach tego projektu siedem kobiet z różnych stron świata (Haiti, Chiny, Rosja, Kurdystan, Polska) zamkniętych w schronisku dla uchodźców eksploruje kwestię tożsamości i godności. Poprzez gry i intymne mikro-przedstawienia, próbują „podzielić się” swoją ukrytą tożsamością i wypowiedzieć siebie „na głos” w języku, który dopiero tworzą w obecności zgromadzonych. Projekt ten stawia godność TERAZ i daje głos tym, których historie często pozostają niezauważone.

Więcej informacji: grotowski-institute.pl/wydarzenia/materialy-do-pokojowek/

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content