Świętujemy Dzień Okapi i ogłaszamy konkurs

Foto: Mat. Pras.

Recykling ratuje okapi – piękne ssaki kopytne zamieszkujące Demokratyczną Republikę Konga. Tam, gdzie żyją, występują także rzadkie materiały wykorzystywane do budowy procesorów w telefonach komórkowych czy też laptopach – m.in. tantal, złoto, wolfram i cyna. Niestety, ich wydobycie niszczy środowisko okapi, dlatego wykorzystanie ich ponownie jest tak ważne.

Z okazji Światowego Dnia Okapi przypadającego na 18 października, ogłaszamy konkurs dla szkół. Klasa, która zbierze najwięcej zużytych komórek, laptopów i tabletów, wygra wycieczkę do wrocławskiego zoo i zajęcia edukacyjne. Nagrodę ufundowała firma Blockpol Sp. z o.o. z Wrocławia, a recyklingiem sprzętu zajmie się firma EP Reco, która od lat współpracuje z Fundacją ZOO Wrocław – DODO i przekazuje pieniądze z recyklingu na projekt ratowania okapi w Afryce.

Nagroda za recykling

Światowy Dzień Okapi to doskonała okazja do promowania recyklingu, który realnie przyczynia się do ochrony tych zwierząt w naturze. Z tej okazji ogłaszamy konkurs na najwięcej zebranych kilogramów laptopów, telefonów komórkowych i tabletów – klasa szkolna, która wygra, wejdzie do zoo i weźmie udział w zajęciach edukacyjnych. Taką nagrodę ufundowała firma Blockpol Sp. z o.o., deweloper z Wrocławia. W jaki sposób zużyty sprzęt ratuje okapi?

Przekazując stary telefon czy tablet w ramach naszej akcji możesz być pewien, że trafi on do recyklingu poprzez firmę EP Reco. Posortowane elementy są transportowane do hut, które zapewniają całkowity odzysk surowców. Tantal, złoto, wolfram i cyna nazywane są krwawymi minerałami i wykorzystywane są do budowy urządzeń elektronicznych. W naturze występują m. in. pod kongijskimi lasami, które są masowo wycinane, a środowisko okapi jest bezpowrotnie degradowane. Recykling pozwala je powtórnie wykorzystać, a tym samym ograniczyć dalszą wycinkę lasów stanowiących naturalne środowisko okapi. Ponadto środki z recyklingu od firmy EP Reco w 100% trafią na ochronę gatunkową okapi w Demokratycznej Republice Konga w ramach projektu Okapi Conservation Project.

– Program polega na ochronie naturalnego siedliska okapi i rdzennych pigmejów Mbuti żyjących w rezerwacie Okapi Wildlife Reserve, jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie obszarów w całej Afryce. Ma na celu ochronę bioróżnorodności przetrwanie rodzimych gatunków, takich jak okapi, zagrożonych w coraz większym stopniu przez niszczeniem siedlisk i nielegalną działalnością człowieka – opowiada Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

Prace strażników rezerwatu, które wspieramy, polegają m. in. na zbieraniu wnyków, eksmisji górników, ściganiu i zatrzymywaniu kłusowników, monitorowaniu ekspansji rolnictwa i różnorodności biologicznej. Ponadto strażnicy edukują lokalne społeczności, by nie polowały na okapi i ceniły je jako ważny symbol dziedzictwa narodowego.

Nasz konkurs skierowany jest do szkół, które będą nadsyłać paczki z zużytym sprzętem do naszego zoo. Regulamin konkursu można znaleźć pod tym adresem a chcąc wziąć udział w zbiórce, opiekun danej klasy musi także wypełnić formularz. A co jeśli już dawno opuściłeś podstawówkę, a chciałbyś pomóc okapi? Nic straconego!

– Każdy – poza konkursem, może stale oddawać zużyte telefony komórkowe, tablety i laptopy w Punkcie Obsługi Klienta naszego zoo przy ul. Wróblewskiego. Taką zbiórkę prowadzimy od lat i jest ona skierowana do wszystkich, którzy chcą wspomóc projekt ochrony okapi. Takim działaniem indywidualnie można przyczynić się do ochrony tych pięknych zwierząt. Serdecznie  do tego zapraszamy – zachęca Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław.

Okapi – jeden z najpóźniej odkrytych gatunków

Okapi (Okapia johnstoni), to jeden z później opisanych przez biologów gatunków ssaków, bo dopiero w 1901 roku. Jest to daleki kuzyn żyrafy, z dużo krótszą szyją, ale podobnie długim językiem mierzącym nawet pół metra. Zwierzę objęto ochroną gatunkową już 90 lat temu. Mimo podjętych działań niestety populacja tego endemicznego gatunku dżungli Kongo ciągle maleje.

– Najpoważniejszym zagrożeniem dla gatunku jest szeroko pojęta działalność człowieka. Okapi jest całkowicie zależne od lasu – dżungli Kongo, a wylesianie wraz z kłusownictwem i wydobyciem metali doprowadziło gatunek do skrajnego zagrożenia. Populacja spadła o ponad 50% w ciągu zaledwie trzech pokoleń. Okapi zostały oficjalnie sklasyfikowane jako “zagrożone wyginięciem” przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław.

Okapi można zobaczyć we wrocławskim zoo, za Afrykarium. Kala, jej mama Zawadi oraz samiec Nkosi zapraszają, by je odwiedzić. Wrocławskie zoo było pierwszym w Polsce, do którego trafiły zwierzęta tego imponującego gatunku.

Foto: Mat. Pras.
Mat. Pras.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content