Trzeba iść w głąb, aby odkryć prawdę o człowieku i o świecie

fot. Radio Rodzina

17 października, w liturgiczne wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, zainaugurowano nowy rok akademicki 2023-2024 na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w Katedrze Wrocławskiej.

Społeczność akademicka, wykładowcy, studenci, alumni i duchowieństwo wzięli udział we Mszy Św. pod przewodnictwem ks. Abp Józefa Kupnego, Wielkiego Kanclerza PWT. Czytania Liturgii Słowa odnoszą się dziś do świadectwa świętych męczenników, poznania Boga i prawdy, postawy faryzeuszy.

Homilię podczas Mszy Św. wygłosił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Trzeba ciągle uczyć się poprawnego myślenia. Przy rachunku sumienia warto zwracać uwagę nie tylko na naszą wolę, na wybory dobra i zła, ale także na nasz rozum: czy właściwie korzystam z tego daru Pana Boga? Jak to jest z moim myśleniem? Czy jest ono poprawne? – mówi duchowny.

Nakładanie prawdzie pęta, tłumienie prawdy, prowadzi do udawania, życia w nieprawdzie i ostatecznie do kłamstwa. – dodaje ks. rektor, tłumacząc słowa z listu św. Pawła do Rzymian.

Istnieje coś takiego jak myślenie sercem, jest to Boży sposób myślenia, kiedy Logos łączy się z Pneuma. Myślenie sercem odnajduje pełnię prawdy. Nie wiem, czy faryzeusz, który zaprosił Pana Jezusa przestał być nierozumny. Na pewno miał szansę na spotkanie z Panem Jezusem. – dodaje.

Kolejny rok akademicki, który rozpoczynamy, jest szansą dla każdego z nas, żeby uczyć się myśleć poprawnie

Nie wystarczą wykłady i osobiste studium. Konieczne jest spotkanie z naszym Panem, zapraszanie Go do naszego życia i przebywanie z nim przy stole Słowa Bożego i Eucharystii. – podkreśla duchowny.

Spotkanie z tym, który nazywa siebie Prawdą, pozwala nam wchodzić w głąb rzeczywistości, dostrzegać substancję rzeczy i żyć prawdą na co dzień. – zaznaczał ks. prof. Wołyniec.

POSŁUCHAJ:

Uroczysta akademia związana z inauguracją roku na Papieskim Wydziale Teologicznym odbędzie się o godz. 11:00 w auli PWT.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content