Wrocław zyska nowe tereny zielone. To „Stanisławowski Las Pamięci”

fot. Radio Rodzina

Wrocław zyska nowe tereny zielone. To „Stanisławowski Las Pamięci” – miejsce upamiętniające zgładzonych przez Gestapo przedstawicieli polskiej inteligencji ze Stanisławowa. Na blisko 4 hektarowej działce, przy ulicy Jana Karola Chodkiewicza, posadzone zostaną dęby czerwone oraz szypułkowe, wytyczone zostaną ścieżki spacerowe i wykonane trawniki. W centralnym miejscu stanie pomnik.

Projekt „Stanisławowski Las Pamięci” powstał na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu we współpracy m.in. z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, który szukał ciekawego pomysłu na zagospodarowanie działki nieopodal lotniska.

– Jesteśmy uczelnią przyrodniczą, mamy kompetencję, by taki las zaprojektować, posadzić go, a potem o niego dbać. To wyzwanie, ale zarówno pracownicy jak i studenci, są przygotowani do takich wyzwań, w końcu kształcimy i architektów krajobrazu i specjalistów od świata roślin – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr i dodaje, iż jest pewien, że z kolejnego zielonego miejsca w mieście ucieszą się wrocławianie.

„Stanisławowski Las Pamięci” ma być miejscem upamiętniającym zgładzonych przez Gestapo przedstawicieli polskiej inteligencji ze Stanisławowa (dziś Iwano-Frankowska) na Ukrainie. Zamordowani w nocy z 14 na 15 sierpnia 1941 r. w lesie pod Stanisławowem to głównie nauczyciele, lekarze i urzędnicy. Dokładna liczba zamordowanych nie jest znana, ocenia się ją na około 800 osób, w tym około 130 nauczycieli.

Zgodnie z projektem zagospodarowania terenu przewiduje się nasadzenie drzew leśnych: dębów czerwonych i dębów szypułkowych, wykonanie ścieżek o nawierzchni mineralnej oraz wykonanie trawników wzdłuż ścieżek i wokół pomnika, montaż pomnika i montaż tablic informacyjnych.

Pomnik poświęcony ofiarom zaprojektuje i wykona Instytut Pamięci Narodowej.

Dziś uczelnia otrzymała oficjalną informację z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o przyznaniu jej na realizację projektu 15 mln złotych w obligacjach skarbowych.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content