Chcą uratować zabytkowy Stary Refektarz

Fot. Daria Detlaf Radio Rodzina

„Ratujemy Stary Refektarz” – to tytuł zbiórki prowadzonej przez zakonników z pl. Dominikańskiego. Jej celem jest ratunek barokowego refektarza, miejsca koncertów i spotkań, który niszczeje z powodu przeciekającego dachu. Pierwsze prace już ruszyły, a 22-27 października odbędzie się Tydzień Otwarty.

U zbiegu pl. Dominikańskiego i ul. Janickiego we Wrocławiu wygrodzono część terenu. Na dachu budynku klasztornego zaczęły się bowiem prace dekarskie. To jedyna pozostałość po dawnym klasztorze, który od średniowiecza stał na tyłach kościoła św. Wojciecha.

-Prace na zewnątrz już trwają. – mówi Jan Mika z Biura Ekonoma Klasztoru OO. Dominikanów.

O ochronę tego obiektu zabiegano już kilka lat temu. Niestety wciąż brakuje środków, a dominikanie nie otrzymali żadnej z dotacji o które aplikowali w 2023 roku. – zaznacza asystent.

Od sierpnia trwa internetowa zbiórka na rzecz remontu dachu. Dopiero po zakończeniu tych prac, będzie można zejść na kolejne piętra oraz do sali głównej. To w niej mieszczą się płaskorzeźby, putta i barokowe zdobienia. W dniach 22-27 października ojcowie będą oprowadzać po obiekcie, a wieczorami zapraszają na koncerty i debaty.

Dzięki dotychczasowemu wsparciu od wrocławian oraz otrzymanym dotacjom w 2022 r. udało się dominikanom zakończyć pierwszy etap remontu. Pozostałe trzy etapy remontu dachu to koszt 420 tys. zł. Termin realizacji wyznaczono na koniec tego roku.

Zbiórka na stronie: https://dominikaniewroclaw.pl/dach-nad-starym-refektarzem-ii/

Do tematu wrócimy w przyszłym tygodniu.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content