Uczelnie podpisały porozumienie ws. transformacji energetycznej

fot. Radio Rodzina

Przedstawiciele uczelni wyższych z Dolnego Śląska i Opolszczyzny razem z instytucjami finansowymi podpisały dziś porozumienie o współpracy. Zakłada ona podjęcie działań na rzecz zeroemisyjności, ochrony środowiska i utworzenia pilotażowego w skali kraju modelu transformacji energetycznej uczelni.

Z inicjatywy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej środowisko akademickie będzie pracować nad rozwiązaniami, które pozwolą aplikować o środki w zakresie zmniejszenia zużycia energii czy realizacji prac termomodernizacyjnych.

-Pierwszym krokiem będzie wykonanie audytu energetycznego. -wyjaśnia prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uczelnie chcą zbudować wspólną infrastrukturę energetyczną i wystąpić z projektami m.in. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej mówi o plusach takiej współpracy.

Bank Ochrony Środowiska jest gotów wspierać przedsięwzięcia w kierunku zielonej energii, takie są zresztą wymagania Komisji Europejskiej. – zauważa Sebastian Bodzenta, wiceprezes BOŚ.

Podpisane porozumienie to efekt prac Międzyuczelnianej Grupy Zielona Energia działającej od listopada 2022 roku. Rektor UWr dodaje, że listę sygnatariuszy można powiększyć.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content