„W kółko kręcę” już od 2 października!

Foto: Mat. Pras.

Już po raz czwarty we Wrocławiu przedłużamy tzw. “sezon rowerowy” zapraszając mieszkańców do kolejnej edycji rywalizacji rowerowej „W kółko kręcę”! Przez dwa miesiące wrocławianie, wybierając rower jako swój główny środek transportu, będą rywalizować o cenne nagrody – rowery, akcesoria rowerowe oraz wejściówki do miejskich atrakcji. Start rywalizacji już 2 października – to najlepszy moment, by pobrać aplikację!


„W kółko kręcę” to rywalizacja rowerowa adresowana m.in. do aktywnych zawodowo, studentów, uczniów szkół ponadpodstawowych czy seniorów.


– Dziś Wrocław to 1400 kilometrów dróg przyjaznych rowerzystom, z czego ponad 80 kilometrów powstało w tej kadencji. Łącznie mamy już około 400 kilometrów dróg i pasów rowerowych, trasy po parkach, wałach. Dodatkowo trasy: tramwajowa przez Popowice i TAT na Nowy Dwór, który właściwie powinien być TATRem – bo rowerzystki i rowerzyści są pełnoprawnymi użytkownikami tej arterii. Dlatego namawiam, by potestować Wrocław na rowerze. Zarówno w czasie polskiej złotej jesieni jak i w listopadzie, gdy jazda rowerem będzie pewnym wyzwaniem. Co roku większa liczba rowerzystów bierze udział w rywalizacji „W kółko kręcę”. Wierzę, że podobnie będzie tym razem – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.


Cała rywalizacja rusza 2 października, w dniu gdy we Wrocławiu pojawi się 75 tysięcy studentów. Trzech na pięciu będzie spoza Wrocławia. Także do nich skierowana jest ta akcja – by przyzwyczajali się do dojazdu na uczenie na dwóch a nie czterech kółkach.


– Student, dziecko czy dorosły – wystarczy założyć konto w aplikacji i od 2 października do 30 listopada regularnie podróżować rowerem.Szczególnie punktowane będzie pokonywanie trasy między domem, a codziennym miejscem dojazdu. To może być praca, szkoła, uczelnia czy klub seniora – mówi Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.


Regularność kluczem do zwycięstwa
Oprócz przejechanej trasy nagradzana będzie przede wszystkim regularność. Dodatkowe punkty będzie można zdobyć za regularną jazdę 5 dni z rzędu (w przypadku przejazdów o minimalnej długości 1,5 km). Dla najwytrwalszych, od 20 listopada przyznawane punkty będą dodatkowo liczone podwójnie.
 – Zależy nam na tym, by w wyzwaniu wzięło udział jak najwięcej mieszkańców Wrocławia. Dlatego punktowane będzie również skuteczne zaproszenie znajomego do rywalizacji – mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności. – Co ciekawe, rywalizacja będzie mogła odbywać się w utworzonych grupach szkolnych czy uczelnianych. Uczestnicy mogą również tworzyć grupy swoich firm.
„Okrążyć Ziemię” co najmniej 14 razy
Celem akcji jest promocja roweru jako szybkiego, zdrowego, taniego i niezależnego środka transportu w przestrzeni miejskiej, a także przedłużenie sezonu rowerowego.
– W zeszłorocznej jesiennej edycji udział wzięło ponad 1400 uczestników, którzy pokonali razem ponad 530 tysięcy kilometrów. Jest to odległość dłuższa niż dystans z Ziemi na Księżyc i odległość odpowiadająca trzynastokrotnemu okrążeniu Ziemi po równiku! – mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności. – Liczymy na to, że w tym roku uda się okrążyć Ziemię co najmniej czternaście! „W kółko kręcę” to kolejna akcja zachęcająca we Wrocławiu do codziennego korzystania z roweru. We wrześniu w podobnej rywalizacji wzięli uczniowie i przedszkolaki w ramach dogrywki „Rowerowego Maja”.
Ważnym aspektem rywalizacji jest również ekologia. Dzięki zeszłorocznym przejazdom w ramach „W kółko kręcę” ograniczono emisję blisko 75 tysięcy kilogramów dwutlenku węgla. W tym roku pojawili się spontaniczni ambasadorzy akcji – rowerzyści, którzy jeżdżą rowerami na co dzień, ale także wokół roweru kręci się spora część ich życia. Tak jest z wrocławianinem, byłym wojewodą i marszałkiem Dolnego Śląska Rafałem Jurkowlańcem, który właśnie przemierza Australię.
– Jadę sobie właśnie rowerem przez Australię, tak sobie „w kółko kręcę”. Chcę namawiać wszystkich, by jak najczęściej jeździli na rowerze. To jest świetny sposób na życie, świetna przygoda i od takiego codziennego dojeżdżania do szkoły czy pracy wszystko się zaczyna. A potem cały świat stoi przed Wami otworem. Tak jak przede mną! – mówi Rafał Jurkowlaniec wprost z centralnej Australii. Podobne filmiki nagrali wrocławianie na miejscu – rowerzystki i rowerzyści dojeżdżajacy do pracy w mieście. Te filmiki bedą publikowane w ciągu dwóch miesięcy akcji.  
Jest o co walczyć!
Wspólnie ze sponsorami i partnerami rywalizacji przygotowano wiele atrakcyjnych nagród:
– Co ważne, nagrodę główną, czyli rowery, zdobędą osoby, które zajmą w rankingu 4., 14. i 44. miejsce. Dzięki temu każdy z nas ma szansę na wygraną – nie tylko wyczynowcy – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności. – Oprócz tego, zdobywając punkty, otrzymujemy odpowiadające ich liczbie monety”, za które możemy dokonać zakupu w kiosku znajdującym się w aplikacji mobilnej. Nie zabraknie tam sakw czy zapięć rowerowych oraz sportowych ubrań przeciwdeszczowych. To także kilkaset wejściówek i voucherów do ponad 20 wrocławskich atrakcji i kawiarni oraz zniżki w serwisach rowerowych.  
Lista nagród:
• 3 rowery (sponsor sklep „Rowery Stylowe”),
• sakwy rowerowe
• płaszcze przeciwdeszczowe dla rowerzystów,
• ochraniacze przeciwdeszczowe na buty,
• zestaw lampek rowerowych,
• bluzy z kapturem, koszulki z długim rękawem, skarpetki
• książka o tematyce rowerowej: GlobRower, Rowerowe ABC
• zapięcia rowerowe – U-lock,
•  vouchery i wejściówki do wrocławskich atrakcji sportowych, kulturalnych, edukacyjnych oraz kawiarni, a także zniżki w serwisach rowerowych.  
W sumie blisko 3000 nagród!
Jak wziąć udział w rywalizacji? Rejestracja w 3 krokach:
1. Rywalizacja odbywa się w bezpłatnej aplikacji mobilnej „W kółko kręcę”, dostępnej zarówno na telefonach z systemem Android, jak i IOS. Pobierz aplikację i zarejestruj się do gry.
2. Oznacz w aplikacji miejsce startu (miejsce zamieszkania) i cel codziennych dojazdów (np. lokalizację pracy, szkoły, uczelni).
3. Wsiądź na rower i rejestruj przejazdy!
Podstawowe zasady punktacji:
• 50 punktów za każdy przejazd o długości minimum 1,5 km na trasie miejsce zamieszkania – praca/szkoła/uczelnia/senior lub praca/szkoła/uczelnia/senior – miejsce zamieszkania, wskazanych przez uczestnika przy rejestracji do rywalizacji, z ograniczeniem do punktowania dwa razy dziennie w pięciu dowolnych dniach w tygodniu, z blokadą czasową między kolejnymi przejazdami wynoszącą 30 minut.
•  1 pkt – 1 kilometr. Za każdy przejechany rowerem kilometr – 1 punkt –  z limitem maksymalnie 30 punktów dziennie.
• 5 pkt za każdy przejazd o długości minimum 1,5 km, z blokadą czasową między kolejnymi przejazdami wynoszącą 15 minut, z limitem maksymalnie 2 przejazdów dziennie.
• Punkty przyznawane od 20 listopada 2023 r. będą liczone podwójnie.
• 50 pkt za każde 5 dni z rzędu regularnej jazdy – punkty będą przyznawane po każdych 5 dniach, w którym uczestnik zarejestruje przejazdy o minimalnej długości 1,5 km.
• 10 pkt za skuteczne zaproszenie osoby do rywalizacji (maksymalnie 10 osób) oraz 2% punktów zaproszonego każdego dnia dla zapraszającego z limitem maksymalnie 10 zaproszonych.
Szczegóły rywalizacji i regulamin na www.wkolkokrece.pl

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content