Jak dbać o nasze zdrowie? Zdrowy styl życia a aktywność fizyczna i dieta

Mat. Pras.

Styl życia odgrywa wielką rolę, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Brak aktywności fizycznej oraz złe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do wielu groźnych chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych. Dlatego warto dbać o nasze zdrowie, codziennie pielęgnując dobre nawyki i pozbywając się tych złych. Czym jest styl życia? Krótko mówiąc, to nasze decyzje, nawyki, codzienne czynności oraz zachowania. Zdrowie z kolei to nie tylko brak choroby, lecz również ogólne dobre samopoczucie. Aby prowadzić zdrowy styl życia, musimy więc codziennie podejmować dobre decyzje oraz wyrobić prawidłowe nawyki, które będą mieć pozytywny wpływ na nasze ciało i umysł. Elementami zdrowego stylu życia są przede wszystkim: aktywność fizyczna oraz dobra dieta, lecz także opanowanie stresu, regularne chodzenie na badania, zdrowy sen oraz zachowywanie balansu między pracą a odpoczynkiem.

Aktywność fizyczna, czyli klucz do dobrego samopoczucia

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna to klucz do posiadania pięknego oraz zdrowego ciała. Nie wszyscy jednak wiedzą, że uprawianie sportu w znacznym stopniu może poprawić nasze samopoczucie. Podczas wysiłku wydzielają się endofriny, czyli hormony szczęścia. Regularna aktywność fizyczna przynosi więc pozytywne efekty zarówno jeśli chodzi o zdrowie naszego ciała, jak i umysłu. Zbyt mała dawka ruchu może z kolei prowadzić do wielu chorób, takich jak otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Co więcej, może mieć negatywny wpływ na układ mięśniowy i oddechowy, a także obniżać odporność. 

Nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię czy biegać maratony. Na początek wystarczą spokojne, regularne spacery, np. rano i wieczorem. Najlepiej, żeby trwały minimum pół godziny oraz odbywały się w otoczeniu natury. Taka dzienna dawka ruchu poprawi jakość naszego życia. Warto też popracować nad swoimi nawykami. Może do tej pory codziennie korzystaliśmy z windy, unikając schodów, wszędzie jeździliśmy samochodem albo spędzaliśmy wakacje leżąc na plaży zamiast wybrać się w góry? Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna. Nieważne, jakie nawyki postanowimy zmienić, ważne, by całych dni nie spędzać najpierw siedząc w biurze, a potem na kanapie. W badaniach wielokrotnie udowodniono, że ruch ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Przedłuża życie, poprawia samopoczucie oraz wpływa pozytywnie na funkcję poznawcze. Po aktywności fizycznej będzie nam również łatwiej zasnąć. Jak wiemy, sen również jest kluczowy dla naszego zdrowia. Wielu ludziom cierpiącym na bezsenność lekarze zalecają wieczorną aktywność, która zmęczy nasz organizm. Aktywność fizyczna koniecznie powinna również znaleźć się w grafiku osób cierpiących na depresję, ponieważ może zredukować jej objawy. 

Dieta – najważniejszy element zdrowego stylu życia?

Wiele mówi się o tym, jak wielki wpływ na nasze ciało i umysł ma dieta. W naszym jadłospisie powinny się znajdować zdrowe oraz jak najbardziej różnorodne posiłki. Funkcją zbilansowanej diety jest dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale także błonnika, soli mineralnych oraz witamin. Co więcej, powinniśmy pamiętać, by spożywać posiłki regularnie (mniej więcej co 3-4 godziny), pięć razy dziennie. Dla poprawnego działania naszej przemiany materii, śniadanie powinno się jeść do 30 minut po wstaniu z łóżka, a kolację najpóźniej dwie godziny przed snem. Oczywiście dużą rolę odgrywa również jakość spożywanych przez nas produktów. Najlepiej wybierać te najmniej przetworzone, bez niepotrzebnych dodatków. 

Niestety w pędzie dzisiejszych czasów mało kto ma czas, aby jeść zdrowo. Zazwyczaj w sklepie wybieramy półprodukty, które łatwo i szybko można zamienić w gotowe danie. Nie zwracamy uwagi na składy oraz zapotrzebowania naszego organizmu, przez co nie czujemy się dobrze fizycznie ani psychicznie. Jest to spowodowane brakiem czasu, ale również niewiedzą – ciężko samemu skomponować w pełni zbilansowaną dietę, ponieważ zdrowe i smaczne posiłki wymagają namysłu oraz podstawowej wiedzy z zakresu dietetyki. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu. Jest nim catering dietetyczny. Wybierając tę opcję żywienia, nie musimy się martwić samodzielnym przygotowywaniem zdrowych posiłków. Kucharze współpracujący z dietetykami klinicznymi dla Fit Apetit zrobią to za nas. Dieta cateringowa Fit Apetit to przede wszystkim ogromny wybór zdrowych i zbilansowanych posiłków (codziennie możemy wybierać z aż do 25 opcji, w zależności od tego, na co akurat mamy ochotę). Co ważne, przy przygotowywaniu posiłków kucharze nie używają białego ani brązowego cukru, a jedynie ich zdrowe zamienniki. Nadmiar cukru w diecie to niestety wszechobecny problem, przez który możemy się nabawić otyłości, cukrzycy oraz wielu innych chorób. Dlatego tak ważne jest jak największe jego ograniczanie. Trzeba też pamiętać, że dieta nie powinna kojarzyć się nam z wyrzeczeniami. Jedzenie ma być przyjemnością – dzięki diecie pudełkowej od Fit Apetit możemy równocześnie cieszyć się smakiem potrawy oraz zapewnić swojemu organizmowi dokładnie to, czego potrzebuje. 

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content