Pierwsze sprzęty wodne z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego zwodowane

Mat. Pras.

Dziś na nabrzeżu Odry przy ul. Księcia Witolda we Wrocławiu przekazano pierwsze sprzęty wodne zakupione w ramach Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego 2023. Podczas spotkania zaprezentowano 16 pontonów, wiosła, kamizelki ratunkowe i asekuracyjne, a także łódź motorową, która posłuży do zabezpieczania spływów pontonowych na Odrze. Projekt zrealizował Klub Sportowy „Yacht Club Bergline”.

– Dolny Śląsk jest regionem wyjątkowym, a Odra jest jego symbolem i sercem. W ostatnich latach staramy się wykorzystać jej potencjał jak najpełniej. Kilka miesięcy temu utworzyliśmy Dolnośląski Fundusz Odrzański 2023, dzięki któremu powstanie m.in. mała infrastruktura turystyczna – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Dolnośląski Fundusz Odrzański 2023 to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, która wspiera dolnośląskie gminy oraz działające w regionie organizacje pozarządowe w rozwijaniu infrastruktury wodnej i turystycznej na terenach nadodrzańskich.

– W 2023 roku przeznaczyliśmy na ten cel blisko 2 miliony złotych. Przyznaliśmy dotacje 13 organizacjom pozarządowym i 8 gminom, które złożyły swoje wnioski w konkursach. W związku z tym, do końca roku czeka nas jeszcze 20 podobnych wydarzeń zaplanowanych przez naszych beneficjentów. Niektóre z nich wpisały się w obchody tegorocznego Święta Województwa Dolnośląskiego. Na stronie dolnyslask25lat.pl znajduje się kalendarz imprez organizowanych z tej okazji. Zapraszam szczególnie do udziału w tych, które odbędą się nad wodą – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Działania finansowane z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego są nastawione na rozwój aktywności turystycznej na rzece i nad rzeką, w głównej mierze polegają na zakupie różnych sprzętów wodnych i budowie oraz remontach infrastruktury wspierającej turystykę na terenach nadodrzańskich. Nie ogranicza się to jednak tylko do wsparcia finansowego.

– Przez cały lipiec i sierpień wspólnie z Dolnośląskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym prowadziliśmy akcję informacyjną pod nazwą #OdraNaSpokojnie. W ramach akcji powstał przede wszystkim katalog 10 najważniejszych zasad podczas aktywności na wodzie i nad nią, a także seria różnych artykułów i postów o bezpieczeństwie, o przygotowaniu do różnego rodzaju spływów, a także ciekawych inicjatywach turystyki wodnej podejmowanych przez dolnośląskiego organizacje pozarządowe – dodaje Bartłomiej Kubicz, Dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji.

Gdzie można znaleźć sprzęt i inwestycje z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego?

Wrocław:

 • Odra Centrum, przy moście Grunwaldzkim: 2 łodzie z silnikami oraz niezbędny sprzęt asekuracyjny, zrywki, gaśnice, apteczka, bosak i wiosła.
 • Yacht Club Bergline, Kozanów, ul. Osobowicka 70A: 16 jednostek pontonowych przystosowanych do spływu, 80 pagaj do pontonów oraz 75 kamizelek asekuracyjnych. Dodatkowo plaża przeszła rewitalizację i zakupiono 4 ławo-stoły piknikowe.
 • Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu, przy bazie WOPR ul. Na Grobli 40-44: 18 metrowy pływający pomost, który poprawi bazę wypadową oraz miejsce przystankowe dla turystów.
 • Fundacja Aquapark Wrocław, przy ul. Na Grobli: rewitalizacja nabrzeża oraz budowa pomostu wodnego przy dawnym Porcie Węglowym.
 • Fundacja Hobbit, przy Wrocławskim Węźle Wodnym, Rzeka Odra z bazą wypadową na Kozanowie ul. Połbina 1 i na Osobowicach – Drugie Zimowisko Barek ul. Edmonda Micheleta: 12 kajaków z wyposażeniem, czyli 12 wioseł i kamizelek asekuracyjnych oraz zapewnienie łodzi asekuracyjno-ratunkowej.
 • Fundacja Metropolis Wrocław, przy Wyspie Słodowej: mobilna wypożyczalnia sprzętu wodnego: 2 łodzie typu ponton.
 • Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego we Wrocławiu, przy ul. Rzeźbiarskiej 6: ogólnodostępny pomost wodny, 4 kajaki dwuosobowe, 8 wioseł, fartuchów i kamizelek asekuracyjnych.
 • ZHP Chorągiew Dolnośląska, przy ul. Na Grobli 49 HOW „RANCHO” oraz przy ul. Kożuchowskiej 13 HOW „STANICA”: łódź asekuracyjno-ratunkowa oraz kadłub drugiej łodzi ratunkowej, 12 kajaków oraz przyczepa do ich przewozu. Dodatkowo rewitalizacja i doposażenie ośrodków w infrastrukturę wypoczynkową – wiaty, miejsca na grilla i ognisko.

Lubiąż:

 • Stowarzyszenie Lubiąż, przy przystani pasażerskiej w Lubiążu: 12-osobowa łódź turystyczna, która będzie pływać pomiędzy: Brzegiem Dolnym, Lubiążem, Ścinawą i Dziewinem.
 • Gmina Wołów, rozbudowa infrastruktury na terenie mariny: boisko do siatkówki plażowej oraz nadodrzański plac zabaw.

Tarchalice: Stowarzyszenie „Połączeni z naturą”, przy Centrum Uważności i Edukacji Stowarzyszenia „Połączeni z naturą” w Tarchalicach; Tarchalicki Ogród Zmysłów, czyli miejsce odpoczynku i relaksu nieopodal rzeki.

Zalew Prężyce: pomost przystosowany do cumowania jednostek pływających tj. łodzie, kajaki, żaglówki, skutery wodne.

Ścinawa: Fundacja Eventsilesia, przy ul. Łąkowej 12: 5 kajaków wyprawowych, 10 kajaków rekreacyjnych, 30 wioseł, przyczepa do przewozu kajaków, 30 kamizelek asekuracyjnych, 3 namioty cateringowe do organizacji poczęstunku po spływach.

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich, rozlokowanie soczewek dźwiękowych ułatwiających odbiór dźwięków natury i relaksację w wybranych miejscach na terenie obszaru Natura 2000:

 • Użytku ekologicznego Naroczycki Łęg,
 • Obszaru Ochrony Krajobrazu Dolna Odry w Lubiążu,
 • kompleksu pałacowo – parkowego w Brzegu Dolnym;
 • Obszaru Ochrony Krajobrazu Dolna Odry w Malczycach

Brzeg Dolny: ul. Ogrodowa, modernizacja starego placu zabaw wraz z nadaniem mu funkcji edukacyjnej

Malczyce: 2 altany biesiadne z widokiem na Odrę wraz z rozbudową zewnętrznej infrastruktury

Głogów: zakup kajaków, wioseł i kamizelek asekuracyjnych do wypożyczalni na Starym Mieście

Wietszyce: nadodrzańskiplac zabaw oraz boisko do siatkówki plażowej i zakup niezbędnego sprzętu do gry

Mileszyn: nadodrzańskiplac zabaw

Brzeg Głogowski: skatepark dopełniający kompleks rekreacyjno-sportowy 

Oława: Stefana Żeromskiego / Sportowa, park sportowo-rekreacyjny z siłownią plenerową i strefą streetworkout

Trestno: nadodrzańskiplac zabaw wraz ze strefą do ćwiczeń (orbitrek, motyl, surfer, biegacz i wioślarz) oraz mała infrastruktura (wiaty, ławostoły, śmietniki)

Zapraszamy do udziału w uroczystościach oddania sprzętów i infrastruktury do użytku, które odbędą się w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego:

01.10.2023 Wrocław, Electric Muscle Cup – Odra Centrum

06.10.2023 Prężyce – otwarcie długo wyczekiwanego pomostu na Zalewie Prężyce

07.10.2023 Wrocław, ośrodek Rancho przy ul. Na Grobli, Regaty Wodne Związku Harcerstwa Polskiego

14.10.2023 Wrocław, Wrocławski Węzeł Wodny – piknik i zawody na SUPach Fundacji Hobbit

17.10.2023 Wrocław, otwarcie pomostu przy Porcie Węglowym Fundacji Aquaparku

22.10.2023 Festiwal Nadrzeczny na Dźwiękowym Szlaku Odry

31.10.2023 Tarchalice, otwarcie ogrodu zmysłów

Szczegóły na stronie: www.dolnyslask25lat.pl

Mat. Pras.
Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content