Błotko – wystawa dzieci o błocie, przyrodzie i wyobraźni

Foto. Mat. Pras.

Wystawa Błotko jest opowieścią dzieci o glinie i przyrodzie, której ta materia jest częścią. Resztę może oddać tylko wyobraźnia czerpiąca z doświadczeń przyrody. A to jest już w rękach, głowach i interpretacjach odbiorców. Nie chcemy tłumaczyć świata, raczej go doświadczać i szukać własnych wyobrażeń.  

Pomysł na wystawę wziął się z obserwacji rąk mojego syna, który gniótł glinę. Nie miał celu, bawił się jej plastycznością, sprawdzał własny ślad, doświadczał zimna-ciepła, miękkości-twardości. Przyglądając się temu, miałam poczucie spełnienia i szczęścia.  

Drugim tropem, który poprowadził mnie do formuły tego projektu, była książka „Dołek” Emmy Adbåge. Jest to opowieść o grupie szkolnych dzieci, które wbrew rodzicom i nauczycielom podczas przerw najbardziej lubią bawić się w tytułowym dołku. 

Narratorka snuje opowieść o ludzkich dzieciach, które w jakimś zapamiętaniu kopią, ślizgają się, odkopują dziką glinę i robią wszystko, co sprawia im rodzaj ziemskie przyjemności. Tytułowy dołek to miejsce wolności, samoorganizacji i niezależności dzieci. Dzięki jego materialności i potencjałowi, bohaterki i bohaterowie książki zbudowali swój świat, w którym wiele było jeszcze do odkrycia. Wyobraziłam sobie więc, żeby wystawę o glinie, czyli materii ziemskiej i jej możliwościach opowiedziały dzieci. 

Tak właśnie powstało Błotko – wystawa, będąca efektem pleneru artystycznego, w którym wzięły udział dzieci. Plener poprowadziła artystka Natalia Kopytko, która odpowiada również za scenografię wystawy. Projektant Bartosz Brylewski pokazał, jak szukać dzikiej gliny i co można z niej tworzyć.  Biolog i badacz nietoperzy, Łukasz Iwaniuk opowiedział o sposobach wykorzystywania błota przez zwierzęta do budowania norek, gniazd i kryjówek. Zainspirowani budownictwem zwierząt oraz gliną, uczestniczki i uczestnicy pleneru stworzyli wystawę o świecie przyrody i wyobraźni.  

Glina choć od wieków wykorzystywana jest do tworzenia użytkowych przedmiotów potrafi rozbudzać i inspirować do tworzenia świata magicznego, pełnego tajemnic i znaczeń. Według mitu greckiego Prometeusz ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami. Duszę zaś dał mu z boskiego ognia, który ukradł z rydwanu boga Heliosa. Powiedzenie, że jest się z tej samej gliny oznacza, że jest się do siebie podobnym. Wyobraźmy sobie, że trzymając w rękach glinę, dotykamy przyrody. Jesteśmy jej częścią. 

Błotko 
wystawa dzieci o błocie, przyrodzie i wyobraźni: 22.09-29.10.2023, wernisaż: 22.09.2023, godz. 19.00 
galeria SIC! BWA Wrocław, pl. Kościuszki 9/10 

Artystki/artyści: Kosma Alty, Ruta Bielecka, Alicja Chaba, Mira Demarchi, Marcelina Dreszer, Leopold Karabon, Helenka Mieszkalska, Lea Pelczar, Lea Płatek, Irmina Pawlińska 

Pomysł i praca kuratorska: Joanna Synowiec 
Prowadzenie pleneru i scenografia wystawy: Natalia Kopytko 
Film: Iwona Ogrodzka 
Identyfikacja wizualna: Ewa Głowacka 
Prowadzenie warsztatów podczas pleneru: Bartosz Brylewski, Łukasz Iwaniuk 
Wsparcie edukacyjne podczas pleneru: Dominika Drozdowska, Anna Kwapisz, Joanna Synowiec, Magdalena Weber 
Kuratorka galerii: Dominika Drozdowska 
Promocja: Joanna Glinkowska 
Produkcja: Patrycja Ścisłowska 

Partnerzy: Port Lotniczy Wrocław S.A., Wydział Klimatu i Energii Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miasta we Wrocławiu

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content