Braki kadrowe na etatach psychologów i pedagogów

Fot. mat. pras.

Prawie jedna trzecia etatów psychologów szkolnych w Polsce jest nieobsadzona. W skali kraju to aż 2295 specjalistów – informuje Fundacja GrowSpace. Jak wygląda sytuacja we Wrocławiu?

Samorządy zgłaszają większe zapotrzebowanie na etaty psychologów lub psycholożek szkolnych niż wynika z rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki o standardach zatrudnienia specjalistów w szkołach.

To bardzo ważne stanowiska w szkole. Staramy się wspierać dyrektorów w pozyskiwaniu pracowników. – zaznacza Jacek Delewski, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Dane z opublikowanego raportu pokazują, iż na Dolnym Śląsku 23% wakatów pedagogów szkolnych jest nieobsadzonych. Wiele gmin radzi sobie poprzez zatrudnienie tzw. psychologów objazdowych, którzy jeżdżą od szkoły do szkoły. Skąd problem z dostępnością do specjalistów?

Młodzież i dzieci mierzą się z różnymi trudnościami, te potrzeby rosną, dlatego tak ważny jest dostęp do opieki psychologicznej. – podkreśla Joanna Nyczak z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych we wrocławskim magistracie.

Punkt Interwencji Kryzysowej zlokalizowany jest m.in. przy ul. Gajowickiej 164/1, gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content