Otworzono Wydział Medyczny PWr

mat. prasowe

Po rocznych przygotowaniach na Politechnice Wrocławskiej zainagurowana działalność Wydziału Medycznego. – To historyczny dzień, który otwiera nowy, ekscytujący rozdział w życiu naszej uczelni – powiedział prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Decyzja o utworzeniu na uczelni Wydziału Medycznego zapadła we wrześniu 2022 r. i o tego momentu ruszyły przygotowania do jego otwarcia. W grudniu Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i osiem szpitali oraz placówek ochrony zdrowia podpisały umowy o współpracy, a na początku stycznia uczelnia złożyła wniosek o zgodę na prowadzenie kształcenia na kierunku lekarskim. Po jej uzyskaniu – w czerwcu – rozpoczęła się rekrutacja studentów.

– Dominujące na naszej uczelni dziedziny techniczne zawsze miały silne oparcie w naukach podstawowych i niemal od początku na Politechnice kwitły nauki społeczne. Otwarcie Wydziału Medycznego to jednak historyczny dzień, otwierający nowy, ekscytujący rozdział w życiu naszej uczelni – mówił podczas uroczystości prof. Arkadiusz Wójs.

Politechnika Wrocławska została tym samym pierwszą uczelnią techniczną w Polsce, która będzie kształcić studentów na kierunku lekarskim. Dzięki współpracy ze szpitalami studenci kierunku lekarskiego już na pierwszym roku studiów mogą liczyć na zajęcia praktyczne, tzw. godziny przy łóżku pacjenta, których liczba będzie większa niż minimum wymagane przez rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowy wydział swoją siedzibę będzie miał w budynku C-7 oraz w gmachu C-20, który stanowi część historycznego kompleksu dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego. Na pracowników i studentów czeka tam ponad 40 pomieszczeń, w tym specjalistyczne laboratoria i pracownie. Wśród nich znalazły się m.in. Centrum Symulacji Medycznej, pracownia diagnostyki obrazowej, laboratorium wirtualnej mikroskopii, laboratorium biofizyki oraz wirtualne prosektorium.

Obecnie na Wydziale Medycznym zatrudnionych jest ok. 60 nowych nauczycieli akademickich, w tym ponad dziesięciu profesorów i ponad 20 profesorów uczelni. Tworzą oni sześć pierwszych katedr, a pełniącym obowiązki dziekana został kardiolog dr hab. n. med. Dariusz Jagielski, prof. uczelni. Wkrótce powołane zostaną: rada wydziału, rada dyscypliny oraz rada ds. klinicznych, a 1 października naukę na kierunku lekarskim rozpocznie 60 studentów.

– Startujemy skromnie od 60 studentów, ale dla nas podstawowym parametrem będzie jakość, a nie ilość. Będziemy chcieli pokazywać naszym studentom wspaniały świat medycyny, ale również fascynujący świat nowoczesnych technologii medycznych, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną medycynę – podkreślił prof. Dariusz Jagielski. – Liczymy na to, że studenci, którzy przyjdą w nasze mury, będą głodni wiedzy medycznej, będą odważni, a czasami może nawet bezkompromisowi, jeśli chodzi o wymyślanie różnych nowych technologii czy sposobów diagnostyki i leczenia – dodał.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content