Etniczny czy międzyreligijny? Konflikt w stanie Manipur w Indiach

Fot. ACN International mat. pras.

Historia stanu Manipur obfituje w napięcia etniczne między głównie hinduistycznym ludem
Meitei a chrześcijańskimi plemionami Kuki i Naga. Czy obecny konflikt ma więc podłoże
etniczne czy religijne? Odpowiedzi w swoim felietonie szuka Kinga Waliszewska.

Lokalne źródła kościelne nie mają wątpliwości, że starcia, do których doszło między hinduistami a chrześcijanami w stanie Manipur w Indiach, są częścią szerszego planu mającego na celu zachęcenie hinduskiej społeczności do głosowania na rządzącą partię BJP w nadchodzących wyborach. Zaciekłe starcia, które trwają od tygodni w indyjskim stanie Manipur, są częścią szerszego planu destabilizacji harmonii międzyreligijnej i zwiększenia poparcia dla hinduskiej nacjonalistycznej partii Bharatiya Janata Party (BJP) – tak ocenia tę sytuację w rozmowie z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) jeden z indyjskich biskupów, który ze względów bezpieczeństwa prosił o nieujawnianie jego tożsamości.
Jest on w bezpośrednim kontakcie z chrześcijanami w Imphal, stolicy Manipuru i jej okolicach. – Wiele osób straciło życie. Gazety podają potwierdzone przypadki, ale liczba ofiar śmiertelnych jest znacznie wyższa niż oficjalnie opublikowana. Brutalne działania na peryferiach poza stolicą są bardzo niedoszacowane – wyjaśnia hierarcha. Ponadto, według raportu przesłanego PKWP w czerwcu przez archidiecezję Imphal, w wyniku walk przesiedlonych zostało ponad 50 tys. osób.

POSŁUCHAJ:

Takie napięcia międzyreligijne nie są niczym nowym w Indiach, kraju w przeważającej większości hinduistycznym, z dużą mniejszością muzułmańską (14%) i populacją chrześcijan, która nie przekracza 2,3%. Pomimo niewielkiej liczby chrześcijan, są oni często celem ataków, a nawet ustaw mających utrudnić ich pracę ewangelizacyjną.

Indiami od prawie dekady rządzi hinduistyczna nacjonalistyczna Bharatiya Janata Party (BJP). Pomimo faktu, że chrześcijaństwo jest obecne w Indiach od blisko dwóch tysięcy lat, radykalni hindusi często przedstawiają je jako nieindyjskie. Używają tej retoryki, aby podburzyć swoich zwolenników i wygrać wybory, ale rezultatem jest utrzymujące się w wielu częściach kraju antychrześcijańskie napięcie.

Autor: Kinga Waliszewska
ACN International (Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie)

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content