Murale na stacjach energetycznych TAURONA

Foto: Mat. Pras.

W Legnicy, Głogowie, Polkowicach i Lubinie na wybranych obiektach energetycznych już niebawem pojawią się murale, które zastąpią nieestetyczne, często poniszczone lub zdemolowane elewacje stacji transformatorowych. TAURON Dystrybucja i Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały porozumienie o wspólnych działaniach w tym zakresie.

Na wybranych obiektach energetycznych TAURON Dystrybucji pojawią się murale o tematyce nawiązującej do lokalnego patriotyzmu. Projekty zostaną wyłonione drogą konkursową, a ich realizacja odbędzie się pod ścisłym nadzorem służb energetycznych, odpowiadających za infrastrukturę energetyczną.

– My rozumiemy patriotyzm lokalny głównie jako dbałość o wspólną przestrzeń i odpowiedzialność za region, w którym żyjemy. To również porządek, estetyka i troska o dobro wspólne – mówi Radosław Pobol, prezes TAURON Dystrybucja. – Na naszym terenie mamy ponad 62 tys. stacji średniego napięcia, z czego na wybranych obiektach zrealizowaliśmy już podobne projekty. Teraz pora na lokalizacje znajdujące się w pobliżu firm związanych z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną – wyjaśnia prezes Pobol.

TAURON Dystrybucja jest właścicielem infrastruktury energetycznej, zlokalizowanej na całym terenie działania spółki. Bardzo duża część obiektów zasilających klientów w energię elektryczną rozmieszczona jest w przestrzeni miejskiej, pomiędzy zabudowaniami i w miastach. Takie obiekty są elementem krajobrazu i na co dzień wpływają na porządek przestrzenny i estetyczny terenów publicznych. Dlatego, obok ich funkcji użytkowych, tak ważny jest ich wygląd.

– W Polsce zapanowała moda na murale, głównie artystyczne. Najczęściej można je podziwiać w dużych miastach, gdzie zdobią obiekty różnych instytucji, ale są też obecne na blokach mieszkalnych, przystankach, garażach czy opuszczonych budynkach. Teraz przyszedł czas na stacje transformatorowe, stąd współpraca z TAURON Dystrybucją. Zależy nam, aby ta forma sztuki nie tylko niosła przekaz artystyczny, ale też pozwalała na krzewienie pamięci o pięknej historii naszego narodu, dlatego malowidła ścienne będą miały charakter patriotyczny. Dolnośląski Klaster Edukacyjny wkrótce zorganizuje konkurs dla młodzieży, w którym nagrodą będzie przedstawienie zwycięskich projektów jako murali na trafostacjach. Podpisany dzisiaj list intencyjny to dopiero początek wspólnego projektu, już myślimy o kolejnych miejscach, w których stacje będą nie tylko cieszyć oko, ale również edukować – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wspólne dbanie o otoczenie

Obiekty energetyczne TAURON Dystrybucji – stacje, budynki lub ogrodzenia często padają ofiarą wandali, którzy umieszczają na ich ścianach wulgaryzmy i nieestetyczne malunki. Robią to jednak najczęściej osoby z tego konkretnego terenu, w którym stacje się znajdują – mieszkańcy, często młodzież. Więc to również od troski mieszkańców i zwracania uwagi na to co dzieje się w około zależy stan obiektów i ich estetyka zewnętrzna. Trzeba też brać pod uwagę, że taka ingerencja w elewacje lub np. próby naruszenia zamknięcia stacji to w skrajnych przypadkach również ryzyko porażenia lub pożaru.

– Stacje energetyczne, jak i cała infrastruktura energetyczna są bezpieczne, jednak precyzyjne ich oznakowanie wyraźnie informuje, że nikt nieupoważniony nie powinien ingerować w sam obiekt lub naruszać jego elewacji – przypomina prezes Radosław Pobol.

Powstawanie murali na obiektach energetycznych obwarowane jest kilkoma warunkami. Zawsze wykonanie takiego muralu musi się odbywać przy współpracy z właścicielem infrastruktury. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Nie wolno zakrywać znaków ostrzegawczych ani numerów stacji. Drzwi do obiektu także muszą pozostać nienaruszone.

Do tej pory TAURON Dystrybucja zrealizował kilkanaście takich projektów, ostatnio w Gliwicach, gdzie spółka włączyła się w powstanie ptasich murali na osiedlu Sikornik.

W przypadku obecnie rozpoczętej współpracy nowe oblicze na początek zyskają stacje z terenu oddziaływania LSSE: Legnica, Głogów, Polkowice i Lubin. Murale powstaną na podstawie zwycięskich prac uczestników konkursu, który zorganizuje Dolnośląski Klaster Edukacyjny działający w ramach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Współpraca ze Strefą

Rozwój Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz firm zlokalizowanych na jej obszarze jest możliwy również dzięki stabilnemu zasilaniu obszaru w energię elektryczną. Obecnie w trakcie realizacji są projekty związane z przyłączeniem do sieci spółki kolejnych obiektów na terenie LSSE. Dotyczy to obszaru byłego lotniska w Legnicy i Zakładu Produkcyjnego Viessmann, Zakładu Produkcyjnego ul. Szybowca (Park Wysokich Technologii w Legnicy), obszaru Strefy w Złotoryi – Zakład Produkcyjny ul. Przemysłowa oraz obszaru Strefy w Głogowie – Zakład Produkcyjny Park Przemysłowy w Aglomeracji Głogów.

Foto: Mat. Pras. TAURON
Foto: Mat. Pras. TAURON
Foto: Mat. Pras. TAURON

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content