Jak wybrać ergonomiczny i wygodny dziecięcy plecak szkolny?

Foto: Mat. Pras.

Jeśli chodzi o zakup wyposażenia związanego z powrotem do szkoły, musimy wziąć pod uwagę wiele przedmiotów. Jednym z nich bez wątpienia jest plecak, gdyż jego wybór wpływa nie tylko na komfort dziecka, ale także na zdrowie jego pleców. Na rynku dostępnych jest nieskończenie wiele modeli, kształtów i wzorów, ale na co zwrócić uwagę kupując ergonomiczny plecak do szkoły dla dziewczynki, czy chłopca? Oto 6 kluczowych punktów.

1. Odpowiedni rozmiar

Szerokość plecaka powinna być względnie proporcjonalna do szerokości noszącej go osoby. Dlatego małe dziecko nigdy nie powinno nosić plecaka w rozmiarze dla dorosłych. Chociaż chcemy, aby służył im przez lata, nie jest to właściwa decyzja.

Ponadto wysokość plecaka powinna sięgać od około 5 lub 6 cm poniżej łopatek do poziomu talii, lub około 5 cm powyżej talii. Jeśli plecak zwisa zbyt daleko poniżej talii, tym większy ciężar muszą dźwigać ramiona, co może prowadzić do bólu, urazów i złej postawy. 

2. Dobre paski: mocne, szerokie, wyściełane i regulowane

Plecak do szkoły dla dziewczynki powinien być wyposażony w szerokie paski naramienne, zapewniające odpowiednie wsparcie dla ramion. Jeśli są one cienkie, są zbyt uwierające, a w okolicy ramion znajdują się ważne nerwy. W HalfPrice.eu znajdziesz plecaki szkolne z porządnymi paskami, w rabatowej cenie. Dlaczego Halfprice? Oferowane produkty są markowe (w ofercie jest 3000 znanych marek) a ceny dostosowane są na każdą kieszeń, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź bogatą ofertę, także w sklepach stacjonarnych, w jednej ze 100 lokalizacji w całej Polsce. 

Istotne jest również, aby paski na ramiona były wyściełane, zarówno dla wygody, jak i ochrony ramion przed nadmiernym naciskiem. Należy również upewnić się, że dzieci używają obu pasków plecaka. Podczas gdy plecak z jednym paskiem może wyglądać lepiej lub wydawać się lżejszy, w rzeczywistości to jedno ramię przejmuje cały ciężar, co może prowadzić do ostrego bólu w dolnej części pleców, a nawet skurczów mięśni.

3. Właściwa waga: zasada 15%

Waga plecaka nie powinna przekraczać 15% masy ciała osoby, która go nosi. Innymi słowy, jeśli dziecko waży 30 kg, należy upewnić się, że nosi na plecach nie więcej niż 4,5 kg. Codzienne noszenie ciężaru przekraczającego tę wartość może być bardzo szkodliwe i to nie tylko w przypadku dzieci. Konsekwencją są bóle pleców, szyi i ramion.

4. Rozważ przednie paski mocujące

Optymalnie, warto kupić plecak, który ma także paski w okolicy talii lub klatki piersiowej. Celem tych pasków jest pomoc w lepszym rozłożeniu ciężaru, ale jeśli nie są odpowiednio dopasowane, nie spełnią swojego zadania, a nawet mogą powodować dyskomfort, dlatego zaleca się sprawdzenie, nie są zbyt ciasne ani zbyt luźne.

5. Kieszenie dla lepszego rozłożenia ciężaru

Oprócz korzystania z obu pasków naramiennych i upewnienia się, że plecak znajduje się na odpowiedniej wysokości, dobrze, jeśli plecak do szkoły dla dziewczynki ma różne kieszenie, szczeliny i przegrody, które pomogą równomiernie rozłożyć ciężar. Cięższe przedmioty powinny być umieszczone bliżej pleców, w przegrodach, które są zwykle szersze. Lżejsze przedmioty lepiej umieścić dalej od ciała.

Idealnie byłoby, gdyby plecak również miał zewnętrzne kieszenie na butelki z wodą, a także zamykane małe kieszenie na przedmioty szybkiego użytku, takie jak długopisy, monety, chusteczki, klucze i inne.

6. Czy warto zdecydować się na plecak na kółkach?

Dobrze jest ich używać, jeśli droga do szkoły jest wolna od przeszkód, wybojów lub schodów, a odległość do pokonania nie jest długa. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ponieważ ten typ plecaka jest masywniejszy i zwykle przenosi się w nim więcej rzeczy, będzie on cięższy, gdy zostanie podniesiony. Dlatego nie jest idealny dla dzieci, które muszą chodzić po wielu schodach, aby wyjść z domu i dotrzeć do klasy, ani nie jest idealny do przemieszczania po nierównym terenie, ponieważ w takich przypadkach jego użycie przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content