XI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL MUZYCZNY – „Ponad szczytami cisza”

mat.pras. Dolnośląski Festiwal Muzyczny

Koncerty rozpoczną się o godzinie 19.00 20 sierpnia w Kościele Garnizonowym we Wrocławiu. Artyści: Radosław Pujanek i Thomas Cornelius przygotowywali program związany z historią i kulturą muzyczną Wrocławia oraz Śląska. Zaproponowali nich utwory kompozytora i organisty św. Elżbiety Maxa Gulbinsa, Moritza Brosiga wrocławskiego kompozytora i organisty katedry wrocławskiej, Adolfa Friedricha Hessego wrocławskiego kompozytora i organisty wirtuoza, ucznia wybitnego pedagoga Józefa Elsnera u którego uczył się Fryderyk Chopin.

O wydarzeniu rozmawiamy z Magdalena Cornelius- Kulig, dyrektorką festiwalu.

Posłuchaj rozmowy:

Wstęp na koncerty jest wolny.

RADOSŁAW PUJANEK

I Koncertmistrz Filharmonii Wrocławskiej. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły oraz Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Iwony Wojciechowskiej. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, stypendysta m.in. Fundacji „Amadeus” oraz Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej „Promocja Talentu”. Występował jako koncertmistrz, solista i kameralista w Europie, Azji i obu Amerykach. Jako koncertmistrz NFM dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych, m.in. płyt wyróżnionych nagrodami Fryderyk, BBC Award i międzynarodową nagrodą krytyków muzycznych ICMA. Jako gościnny koncertmistrz występuje w kraju i zagranicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Norwegii, Szwajcarii, Meksyku i Chile. W grudniu 2022 występował w roli koncertmistrza w Brukseli na zaproszenie renomowanej Opery Królewskiej La Monnaie w światowej prapremierze opery On Purge Bebe Philipa Boesmansa, którą transmitowała na żywo telewizja Arte. Propagator i miłośnik kameralistyki, od 2015 jako Dyrektor Artystyczny programuje Cykl Kameralny Narodowego Forum Muzyki. W jego serii wystąpiły m.in. takie gwiazdy jak Misha Maisky, Midori, Piotr Anderszewski, Julian Rachlin, Artemis Quartet, Hagen Quartet, Noah Bendix-Balgley, Garrick Ohlsson, Rafał Blechacz, Bomsori Kim i inni. Radosław Pujanek wykłada w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Prowadzi kursy mistrzowskie i kameralne oraz zasiada w jury ogólnopolskich konkursów skrzypcowych.

THOMAS CORNELIUS

Jako organista, kompozytor i dyrygent, Thomas Cornelius jest jednym z najbardziej wszechstronnych muzyków swojego pokolenia. Jego koncerty i występy w Elbphilharmonie, zwłaszcza z własnymi kompozycjami, są legendarne. Jest organistą Elbphilharmonie, a także stałym członkiem orkiestry NDR Elbphilharmonie. Odpowiada za dźwięk organów w Wielkiej Sali Elbphilharmonie. Był zaangażowany w ponad 150 koncertów z szeroką gamą instrumentów. Ponadto ma zróżnicowany program artystyczny i pedagogiczny, skoncentrowany na nauczaniu sztuki muzyki organowej i budowy organów, od starożytności do czasów współczesnych. Występy pod batutą znanych dyrygentów, takich jak Marin Alsop, Herbert Blomstedt, Alan Gilbert, Kent Nagano i Krzysztof Urbański, zaprowadziły go do renomowanych sal koncertowych w Europie, Ameryce i Azji. Za swoje interpretacje otrzymał kilka międzynarodowych nagród. Był także głównym dyrygentem gościnnym chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Jego dorobek kompozytorski obejmuje utwory symfoniczne, solowe i chóralne, a także dzieła na instrumenty klawiszowe oraz muzykę kameralną i filmową (ponad 40 międzynarodowych produkcji), wszystkie zamówione przez znaczące instytucje.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content