Rodzinny samochód – wskazówki i porady dotyczące wyboru pojazdu

Mat. Pras.

Codzienne odwożenie dzieci do szkoły lub wakacyjne wyjazdy całą rodziną są dla Ciebie kłopotliwe ze względu na mały samochód? Czas na zakup nowego, rodzinnego auta. To spore wyzwanie. Zastanawiasz się, jakie kwestie uwzględnić w trakcie wyboru, aby nie popełnić żadnego błędu? W tym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym w Twoje posiadanie trafi funkcjonalny pojazd.

Rodzinny samochód, czyli jaki?

Samochody rodzinne jeszcze do niedawna kojarzone były przede wszystkim jako większe pojazdy o przeciętnym wyglądzie. Coraz częściej takie auta charakteryzują się jednak ciekawą linią, elegancją oraz szeregiem udogodnień, które znacząco wpływają na komfort jazdy kierowcy i pasażerów. Co więcej, na rynku można znaleźć wiele różnych marek oraz modeli pojazdów dopasowanych do różnych oczekiwań i budżetów. Jedno jest natomiast wspólne. Tego typu samochód powinien być pojemny, sprawny technicznie i bezpieczny.

Czy zakup rodzinnego samochodu to duży wydatek?

Osoby decydujące się na zakup rodzinnego samochodu powinny zastanowić się przede wszystkim nad linią nadwozia pojazdu. Wybór najczęściej dokonywany jest pomiędzy samochodem typu kombi, minivanem lub SUV-em. To właśnie te modele uważane są za rodzinne. Są one jednak większe od innych aut na rynku, co przekłada się m.in. na samą jednostkę napędową, ogólny koszt eksploatacji i zakupu.

Bezpośredni wpływ na ostateczną cenę samochodu mają parametry techniczne. Ważny jest przede wszystkim rok produkcji. Im auto starsze tym zwykle tańsze. Warto jednak pamiętać, że może to przekładać się na jakość jego wyposażenia czy samo zużycie pojazdu. Parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest również stan licznika. Im więcej przejechanych kilometrów ma auto, tym niższa będzie jego cena. Kupujący nie powinien zapominać o samej marce pojazdu. Dla przykładu: samochody BMW w porównaniu np. do Toyoty z tym samym wyposażeniem i w tym samym segmencie, będą znacznie droższe.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu dla rodziny?

Wybór samochodu rodzinnego to wyzwanie. Przyszły nabywca powinien dokładnie rozeznać się w cenach za poszczególne modele, ale przede wszystkim określić dla jak licznej rodziny decyduje się nabyć pojazd. Najłatwiejszy jest wybór samochodu dla rodziny 2+1, czyli małżeństwa z jednym dzieckiem. Kupujący może zdecydować się na wygodne i kompaktowe auto typu kombi lub mniejszy SUV. Tego typu pojazd idealnie sprawdzi się nie tylko do poruszania się po mieście, ale będzie idealny również na dalsze wypady. Przestronny bagażnik w tym segmencie pozwala na zapakowanie wszystkich akcesoriów niezbędnych przy dziecku.

Rodzina 2+2 wymaga większego samochodu, szczególnie jeżeli pomiędzy zamontowanymi na tylnej kanapie dwoma fotelikami dziecięcymi chce się zmieścić dodatkową osobę. Pojazdami idealnymi dla rodziny 2+2 są zarówno pojazdy kombi, jak i SUV-y. Drugie ze wspomnianych aut dzięki temu, że są wyższe, znacznie ułatwiają np. operowanie przy fotelikach dziecięcych.

Największym wyzwaniem przy wyborze samochodu jest model dla rodziny 2+3 i więcej. Co najmniej pięcioosobowa grupa wymaga większego auta. W tym przypadku idealnie sprawdzają się modele, które mają dodatkowy, trzeci rząd. Samochody tego typu to przeważnie duże SUV-y oraz minivany. Decyzja o wyborze konkretnego pojazdu i marki zależy natomiast budżetu, jakim dysponuje przyszły nabywca.

Wybierając samochód rodzinny, powinno zwrócić się również uwagę na kilka kluczowych elementów. Jednymi z najważniejszych są:

  • bezpieczeństwo,
  • komfort jazdy,
  • ekonomia użytkowania.

Aspekt bezpieczeństwa jest ważny dla każdego samochodu. Decydując się na pojazd rodzinny, warto sprawdzić, jakie systemy zainstalowane zostały przez producenta. Przy podróży z dziećmi kluczowa będzie np. blokada drzwi. Wpływ na komfort jazdy ma wiele czynników. Przede wszystkim jest to szerokość oraz sama wysokość kabiny. Im szerszy i wyższy samochód, tym wygodniejszy podczas codziennego użytkowania czy podróży. Z punktu widzenia kierowcy, kluczowa będzie również sama ekonomia użytkowania. Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić najczęściej pojawiające się w nim usterki oraz koszt ich naprawy.

Ubezpieczenie OC rodzinnego samochodu – zakres ochrony i cena

Wybierając samochód dla rodziny, nie należy zapominać o ważnej kwestii jak obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeżeli wybiera się auto używane, to warto sprawdzić, czy poprzedni właściciel miał wykupioną polisę i jaki był jej koszt. To pozwoli orientacyjnie określić, na jaki wydatek należy się przygotować. Wszelkie niezbędne wskazówki w zakresie ubezpieczenie komunikacyjnego OC można znaleźć na stronie: https://rankomat.pl/samochod/jak-sprawdzic-czy-samochod-jest-ubezpieczony.

Warto natomiast mieć świadomość, że wpływ na wysokość składki OC ma wiele czynników. Są to m.in. parametry samochodu. Dla przykładu: im większy silnik, tym wyższe ubezpieczenie. Dodatkowo ważna jest także historia jazdy właściciela, jego wiek czy doświadczenie za kierownicą. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają również wysokość składki dla konkretnego miejsca zamieszkania. Ostateczną cenę polisy OC można więc poznać po przeanalizowaniu wszystkich niezbędnych aspektów.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content