Dożynki Wojewódzkie w Szczepanowie

Foto: Mat. Pras.

Dożynki Wojewódzkie obchodzimy cyklicznie jako zwieńczenie dożynek gminnych i powiatowych. Każdego roku święto gromadzi rolników, ludzi związanych z wsią i pracujących na rzecz jej wszechstronnego rozwoju. W tym roku Dożynki Wojewódzkie odbędą się w sobotę 2 września w Szczepanowie w gminie Marcinowice. Można na dojechać na nie Kolejami Dolnośląskimi.

Dożynki to tradycyjne ludowe święto, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Organizacja dożynek wojewódzkich ma na celu podtrzymanie jednej z najpiękniejszych tradycji polskiej historii, a także jest to pielęgnacja staropolskich  obyczajów związanych z  wyrażeniem  podziękowania za plony i zbiory.

 Święto plonów pokazuje nam, jak odpowiedzialna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Dożynki Wojewódzkie to okazja do podziękowania wszystkim rolnikom za trud ich codziennej pracy, a także do wspaniałej zabawy, poznawania dolnośląskich zwyczajów i próbowania produktów lokalnych – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Uroczysta msza święta rozpocznie się o godz. 12.00 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Szczepanowie. Po mszy o godz. 13:15 korowód dożynkowy przejdzie na boisko sportowe, na którym o godz. 13.45 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy.

– Dolnośląskie Dożynki to czas wielkiego Święta Plonów i Rolników, to czas podziękowań dla wszystkich rolników za ich całoroczną pracę, za ich zaangażowanie i poświęcenie. Symbolem tego Święta są wieńce, które powstają na bazie plonów, które stanowią źródło naszych pokarmów. Organizacja dożynek przyczynia się do budowania tożsamości regionalne,  jak również do pielęgnacji tradycji i kultury Naszego regionu – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Na dożynki można dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskich, dodaje wicemarszałek.

W programie między innymi misterium chleba, które wykona Zespół Taneczny „Krąg”, konkursy na najpiękniejszy tradycyjny wieniec oraz dekorację dożynkową, wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. Na stoiskach wystawienniczych będziemy promować dolnośląskie atrakcje i regionalne produkty żywnościowe. W strefie AGRO będzie można zapoznać się z nowoczesnym oraz historycznym sprzętem rolniczym. Po części oficjalnej, od 18.30 zapraszamy na koncerty muzycznych gwiazd wieczoru, którymi w tym roku są: zespół MIG, Future Folk i Staszek Karpiel Bułecka oraz Cleo. Wydarzenie zakończy zabawa taneczna – oprawę muzyczną zapewni Dolnośląski DJ Team.

Do Szczepanowa można dojechać bezpośrednio z Wrocławia i Świdnicy pociągami Kolei Dolnośląskich. Przystanek zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie wydarzenia.

Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji w mediach społecznościowych – link do wydarzenia.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content