Wraca kampania „Komar nie siada”

mat. prasowe

Masz ogród działkowy albo jesteś właścicielem domu jednorodzinnego? Sprawdź, czy masz niezarybione oczka wodne lub brudny basen i ogranicz liczbę komarów we Wrocławiu.

Specyficzny klimat Wrocławia, który wynika z położenia geograficznego i ukształtowania terenu, ale i przepływające przez miasto rzeki to idealne warunki dla komarów. Na szczęście obecnie opady są zbyt niewielkie i szybko odparowują, skutecznie hamując ich rozprzestrzenianie się.
Inaczej to wygląda w miejscach, w których znajdują się zbiorniki ze stojącą wodą – pojemniki, beczki oraz stare opony, gdzie gromadzi się deszczówka, baseny, oczka wodne bez rybek lub bez zainstalowanych filtrów. Dlatego w okolicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz przy domach  jednorodzinnych można zauważyć więcej komarów.
W walce miasta z komarami: Wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów
Od ponad 20 lat istnieje wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów. Prowadzi go Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na podstawie jego raportów wyznaczane są miejsca, które wymagają przeprowadzenia oprysków. Głównym założeniem jest kontrolowane ograniczenie komarów, a nie ich eliminacja.
– Wrocław jest jedynym miastem w Polsce, które ma stały, wieloletni program ograniczania populacji komarów z wypracowanym schematem działań. Wiele miast i mniejszych gmin, doceniając nasze działania, korzysta z porad Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia dotyczących ograniczania liczebności populacji komarów nadmiernie rozwijających się na ich terenach – mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska UM Wrocławia.
Do tej pory preparatem biologicznym oraz chemicznym wykonano z samolotu opryski na powierzchni 250 ha Wrocławia, a metodą naziemną 4,9 ha.Co ważne,nie prowadzi się odkomarzania w okolicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osiedli czy domów jednorodzinnych ze względów bezpieczeństwa.

Co Ty możesz zrobić?
Niestety częstoto sami mieszkańcy są hodowcami kolejnych pokoleń komarów. Jak więc ograniczyć ich powstawanie?
·        Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożlwiający jej gromadzenie, np. moskitierą lub wymieniaj w nich wodę co 2 razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin.
·        Wodę w pojemnikach gospodarstwa domowego wymieniaj systematycznie co 3-4 dni, zwłaszcza w miesiącach letnich.
·        Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. butelki, puszki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne, odwróć do góry dnem). Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10 000 komarów).
·        Systematycznie czyść rynny z liści i gruzu, aby woda mogła swobodnie przepływać.
·        Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz.
·        Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy.
·        W oczkach wodnych, jeśli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody.
·        Jesienią i wiosną usuwaj samice, które znalazły schronienie w takich pomieszczeniach, jak strychy i piwnice.
A jak ochronić się przed ukąszeniami komarów?
·        Używaj moskitier, czyli siatek, chroniących twój dom przed komarami i innymi owadami.
·        Stosuj preparaty, zawierające substancje odstraszające komary, specjalistyczne do pomieszczeń oraz kosmetyczne bezpośrednio na ciało.
·        Stosuj odpowiednią odzież (długi rękaw i spodnie), ochraniającą ciało zwłaszcza wieczorem i nad ranem, w czasie największej aktywności komarów.
·        Eliminuj miejsca sprzyjające rozwojowi komarów na swojej posesji i w jej sąsiedztwie.
·        W ogrodzie lub na balkonie posadź rośliny, które odstraszają komary, m.in. lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, komarzyca, kocimiętka właściwa, bazylia pospolita, mirt zwyczajny, koper włoski, surmia bignoniowa.
O tym, jak radzić sobie z komarami, przypomina także Zielony Wrocław oraz Wroclaw.tv w mediach społecznościowych.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content