Program „Znamiona pod lupą”

Foto: pixabay

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu prowadzony jest program edukacyjno- profilaktyczny wczesnego wykrywania nowotworów skóry i czerniaka „Znamiona pod lupą”,
w ramach którego prowadzone są bezpłatne konsultacje dermatologiczne.

Program obejmuje mieszkańców Wrocławia i jest finansowany ze środków Gminy Wrocław. Pacjenci mają możliwość bezpłatnego skonsultowania niepokojącej zmiany w Poradni Dermatologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, gdzie poza wiedzą i profesjonalizmem kadry medycznej dysponuje również wysoce specjalistycznym sprzętem. Pacjent korzystający z programu otrzymuje zalecenia odnośnie dalszych działań oraz ewentualnej potrzeby kontroli dermatologicznych lub onkologicznych w temacie znamienia.

Do akcji zachęca Agnieszka Curyło, Kierownik Działu Projektów, Koordynator administracyjny Programu „Znamiona pod lupą”.

Dzięki profilaktyce i edukacji pacjenci są coraz bardziej świadomi, a wczesne wykrycie nowotworów skóry
jest możliwe. Zależy nam aby korzystający z programu „Znamiona pod lupą” podzielili się informacjami z rodziną i znajomymi, by jak najwięcej osób mogło skontrolować niepokojące ich zmiany, jeszcze na wczesnym etapie ewentualnego rozwoju.

Czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry istniejącym od setek lat. W roku 1787 szkocki chirurg John Hunter jako pierwszy usunął guz, który później okazał się czerniakiem. Do dnia dzisiejszego znamię to zostało dogłębnie poznane i wyodrębnione jako całkowicie oddzielna forma nowotworu, różniąca się również pod kątem wizualnym od pozostałych nowotworów.

Zwykle czerniak ma wygląd asymetrycznej plamy barwnikowej o niejednolitym zabarwieniu i nieregularnej powierzchni.

Zmiany w obrębie znamienia określane są poprzez kryteria oceny znamion stworzone przez American Academy of Dermatology – ABCDE

A- Asymetria, nieregularny kształt znamienia;
B- Nierówne brzegi znamienia, zgrubienia;
C- Różnice zabarwienia;
D- Rozmiar powyżej 0,5 cm;

     Zmiany zachodzące w znamieniu, zmieniająca się wielkość, kolor, kształt. Należy pamiętać, że nie można jednak sugerować  się ścisłymi wytycznymi co do opisu czerniaka, gdyż  niektóre z nich nie mają charakterystycznego wyglądu spełniającego powyższe kryteria. Niejednokrotnie umiejscowione są na błonach śluzowych: w oku, jamie ustnej, płytce paznokciowej czy na wargach sromowych, gdzie wyglądają zupełnie inaczej.

Pamiętaj, jeśli nie jesteś pewien jak wygląda czerniak skóry – poproś o pomoc lekarza dermatologa
i zawsze skonsultuj niepokojącą Cię zmianę.


W okresie letnim szczególną uwagę poświęca się tematowi czerniaka, gdyż ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe takie jak np. opalanie słoneczne bez filtrów UV sprzyja jego rozwojowi. Najbardziej szkodliwe jest jednak promieniowanie w solarium- te w roku 2009 zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedne z najbardziej rakotwórczych czynników na równi z paleniem papierosów czy azbestem.

Czerniak wcześnie zdiagnozowany to szansa na wyleczenie, dlatego najważniejsza jest profilaktyka.

Regularnie raz w miesiącu oglądaj swoją skórę i zwracaj uwagę na niepokojące Cię pieprzyki i znamiona. Pamiętaj również o owłosionej części głowy, dłoniach, stopach, przestrzeniach międzypalcowych
i błonach śluzowych. 

mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content