Ojciec bp J. Kiciński o kardynale Rysiu: To człowiek jedności i dialogu, który kocha Kościół

for. Patrycja Jenczmionka

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś znalazł się w gronie nowych kardynałów, jakich nazwiska ogłosił 9 lipca br. papież Franciszek. Dziewiąty konsystorz tego pontyfikatu, na którym Ojciec Święty wręczy insygnia kardynalskie 21 purpuratom, odbędzie się w Watykanie 30 września. – Ten wybór ma ogromne znaczenie dla Kościoła. Kardynał Grzegorz Ryś to człowiek jedności i dialogu, który kocha Kościół – mówi dla naszej rozgłośni ojciec biskup Jacek Kiciński.

Abp Grzegorz Ryś, 59-letni metropolita łódzki, którego nominację na kardynała zapowiedział wczoraj papież Franciszek, jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w gronie polskiego Episkopatu. –Ewangelizacja w coraz bardziej zsekularyzowanym społeczeństwie, dialog ekumeniczny i międzyreligijny oraz wiara i niewiara młodzieży – to główne pola jego zaangażowania. Arcybiskup nie boi się konkretnie mówić o wyzwaniach i problemach. Stara się nazywać rzeczy po imieniu. – czytamy na stronie ekai.pl.

Wśród ogłoszonych nazwisk nowych kardynałów są m.in. niedawno mianowani szefowie Dykasterii Kurii Rzymskiej: ds. Biskupów – abp Robert Francis Prevost, ds. Kościołów Wschodnich – abo Claudio Gugerotti i ds. Nauki Wiary – abp Víctor Manuel Fernández, a także łaciński patriarcha Jerozolimy ab p Pierbattista Pizzaballa. W gronie nominatów jest 17 duchownych poniżej 80. roku, mających prawo udziału w konklawe, i trzech powyżej 80. roku, którzy nie będą już elektorami nowego papieża.

Abp Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. Do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpił w 1982 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w katedrze wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach, został zatrudniony i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2000 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.

mat. prasowe KAI

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content