Drony monitorują sieci TAURONA

Foto: Mat. Pras.

Drony wyposażone w kamery termowizyjne oraz urządzenia do pomiarów akustycznych wykorzystuje TAURON do monitoringu i diagnostyki sieci ciepłowniczej. Dzięki zastosowaniu tych nowoczesnych metod diagnostycznych możliwe jest skrócenie czasu naprawy sieci oraz poprawa efektywności jej pracy.

Mówi Łukasz Zimnoch – rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

– Wykorzystanie drona pozwala wykonać szczegółową inspekcję podziemnej i naziemnej infrastruktury ciepłowniczej, nawet w trudno dostępnym terenie. Dron może latać nad całą długością rurociągu, jednocześnie rejestrując i wyświetlając monitorowane miejsce w czasie rzeczywistym – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

– Dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań do monitoringu sieci ciepłowniczych skracamy czas wykonywania poszczególnych zadań technologicznych, zwiększamy bezpieczeństwo pracy i poprawiamy efektywność pracy urządzeń energetycznych – dodaje prezes TAURONA.

  • Przelot nad siecią ciepłowniczą wykonywany jest zarówno z kamerą termowizyjną jak i wizyjną. Pozwala to na wygenerowanie ortofotomap odzwierciedlających położenie sieci ciepłowniczej oraz warunki terenowe.

Bezzałogowe statki, są niezastąpione w nowoczesnej diagnostyce elementów infrastruktury ciepłowniczej. Technologia termowizyjna stosowana w dronach pozwala na szybsze zlokalizowanie awarii, uszkodzeń izolacji, strat ciepła poprzez obrazowe pokazanie różnic temperaturowych w obrębie przebiegu sieci ciepłowniczej. Kamera termowizyjna mierzy niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone i przekształca je w obraz. Termowizja to badanie nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla ludzi i badanych przedmiotów.

Dron z kamerą termowizyjną, wizyjną oraz z zoomem, wykorzystywany w TAURONIE to zaawansowany technologicznie nowoczesny bezzałogowy statek powietrzny stosowany również przez wszelkiego rodzaju służby mundurowe, ratownicze, poszukiwawcze  na całym świecie.

– Wykorzystanie tak zaawansowanego technologicznie sprzętu wymagało zdobycia przez naszych pracowników szczególnych uprawnień lotniczych, umożliwiających realizację operacji poza zasięgiem wzroku z wykorzystaniem drona o masie startowej do 25 kg. Wynika to z obowiązującego na terenie Polski i Unii Europejskiej Prawa Lotniczego – tłumaczy Marcin Staniszewski, prezes spółki TAURON Ciepło.

W celu szybkiego i precyzyjnego wykrywania nieszczelności w rurach ciepłowniczych TAURON oprócz dronów i termowizji stosuje również metody akustyczne. Firma posiada dwa wozy diagnostyczne wyposażone w geofony oraz zestawy urządzeń do wykrywania sygnałów fal dźwiękowych, wytwarzanych przez szumy wody wypływającej pod ciśnieniem przez nieszczelność.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content