800zł na niepełnoletnie dziecko bez składania wniosku

fot. Pexels.com

Przewidziane w rządowym projekcie ustawy podniesienie kwoty świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł ma być wdrożone w sposób płynny, bez potrzeby składania wniosku ani podejmowania kontaktu z ZUS. Po 1 stycznia 2024 r. osoby, które już wcześniej złożyły wnioski o tzw. świadczenie 500+, dostaną wypłaty w nowej wysokości. Informacja o tym będzie przekazana elektronicznie.

Na Dolnym Śląsku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już 355 tys. wniosków o wypłatę świadczenia z rządowego programu „Rodzina 500 plus”, mówi Iwona Kowalska-Matis z dolnośląskiego ZUS.

Od 1 stycznia 2024 roku przewidziane jest podniesienie wysokości wypłacanego świadczenia z 500 zł do 800 zł miesięcznie. By otrzymać wyższe świadczenie, nie będzie trzeba składać dodatkowego wniosku.

Wszystkie pozostałe zasady funkcjonowania programu Rodzina 500+ pozostaną niezmienne. A to oznacza, że na początku przyszłego roku rodzice, oprócz większej kwoty na swoich rachunkach bankowych, nie powinni zauważyć żadnych innych zmian. Świadczenie będzie nadal wypłacane na bieżąco. ZUS przypomina, że obecnie wypłaca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko.

Świadczenie przysługuje do ukończenie przez dziecko 18. roku życia. Przy czym co roku od 1 lutego ZUS otwiera nabór na kolejny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja roku kolejnego. 

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej jednego z kilkudziesięciu banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Termin wypłaty świadczenia można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na PUE ZUS.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Jest ona dostosowana do ekranów smartfonów i tabletów, a do tego zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin. Za jej pomocą można złożyć wniosek nie tylko 500+, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe czy świadczenie Dobry Start 300+.

Jeśli ktoś nie złożył jeszcze wniosku o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, powinien zrobić to jak najszybciej. Wniosek złożony w lipcu oznacza, że prawo do 500+ przysługuje dopiero od lipca, jako miesiąca złożenia wniosku. Nie dotyczy to sytuacji, gdy składamy wniosek na nowo narodzone dziecko. Wtedy mamy na złożenie wniosku trzy miesiące od dnia urodzenia dziecka, aby prawo do świadczenia zostało ustalone od tej daty.

Jeśli ktoś składał już wniosek o 500+ w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.

inf. własne/mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content