7-9 lipca: Kościelne obchody 80. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wołyniu

Fot. episkopat.pl

Kościelne obchody 80. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wołyniu odbędą się w dniach 7-9 lipca w Polsce i w Ukrainie. Wezmą w nich udział przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie. Podczas uroczystości zostanie podpisane wspólne oświadczenie o przebaczeniu i pojednaniu.

Rzezią wołyńską nazwano ludobójstwo na polskiej mniejszości dokonane od lutego 1943 r. do lutego 1944 r. na Wołyniu i w Galicji, przez ukraińskich nacjonalistów. Rocznica kulminacji zbrodni wołyńskiej przypada na 11-12 lipca, wtedy to UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu.

-Czy i jak możliwe jest pojednanie narodów po tylu latach od tragicznych wydarzeń? – zastanawia się Biskup Teodor Martyniuk MSU, biskup katolicki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, przybliżając ideę pojednania za pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.

-Apele i zachęty były impulsem dla wielu inicjatyw oddolnych, które pojawiały się po każdym spotkaniu, modlitwie, orędziu wygłoszonym przez hierarchów. – mówi ks. mitrat Stefan Batruch – proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie i Człowiek Dialogu Polsko-Ukraińskiego.

W piątek, 7 lipca, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, o godz. 11.00, odbędzie się okolicznościowa Liturgia Słowa, w której wezmą udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oraz abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Podczas Nabożeństwa zostanie podpisane wspólne oświadczenie. Tego dnia delegacja polsko-ukraińska uda się na pielgrzymkę przebaczenia i pojednania do Ukrainy.

W sobotę 8 lipca, o godz. 11.00 czasu miejscowego, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski będzie przewodniczył Mszy św. we wsi Parośl na Wołyniu – miejscu męczeństwa Polaków.

Z kolei w niedzielę 9 lipca, o godz. 11.00 czasu miejscowego, zostanie odprawiona Msza św. w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Eucharystii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Ukrainie, abp Visvaldas Kulbokas. W Eucharystii weźmie udział przewodniczący KEP oraz przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy.

Źródło: Biuro prasowe KEP

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content