Depresja w rodzinie – jak pomóc bliskim?

fot. mat. pras.

Nowe problemy w życiu społecznym zmieniają się z roku na rok, każda epoka posiada swoje problemy, wraz z początkiem nowego tysiąclecia specjaliści z dziedzin społecznych, psychologii, filozofii czy etyki zobaczyli na horyzoncie nowy problem jakim jest upadająca psychika u człowieka. Problem ten wynika z wielu przyczyn, podwaliny zaczynają się dostępie do informacji, możliwości, przerysowanych social mediach, nowości związanych z techniką, postępie inżynieryjnym. Żyjemy w potencjalnie przyjemnych czasach, ale to, że nie ma krytycznych problemów jak na przykład głód nie znaczy, że świat nie może stawać przed obliczem nowego zagrożenia, jakimi są choroby psychiczne a najbardziej popularna z nich to depresja, która może dotknąć każdego z nas, ale najważniejsze jest to jak jej zapobiec lub z niej wyjść.

O czym pamiętać przed pierwszą wizytą u psychologa

Zanim wybierzesz się do specjalisty, warto się do tego przygotować oraz pamiętać, że nie ma nic w tym złego i każdy człowiek ma prawo posiadać swoje problemy. Pomyśl o tym, że idziesz tam dla siebie, aby Tobie i osobom w Twoim otoczeniu żyło się lepiej, to właśnie Ty chcesz zmienić coś w swoim życiu i korzystać z niego w stu procentach. Dzień przed wizytą pomyśl dokładnie co chciałbyś powiedzieć, co cię trapi i męczy, mów szczerze i otwarcie. Koszt konsultacji z psychologiem w Warszawie i innych dużych miastach to ok. 200 zł, także dobrze przygotować się na większy wydatek, aby Cię nie zaskoczył. Psycholog nie jest wrogiem i na pewno chce, abyś czuł się u niego jak najlepiej. Spróbuj zapisać sobie na kartce co chcesz dokładnie powiedzieć, jakie sytuacje w życiu są najgorsze, w jakich sytuacjach czujesz się stresująco i źle.

Psycholog – dlaczego warto?

Jeśli widzisz u siebie początkowe stadium depresji, udaj się do specjalisty, który będzie mógł Ci pomóc. Nie próbuj leczyć się sam, zawsze możesz próbować ćwiczyć swoje zdrowie psychiczne, ale profesjonalna wizyta u psychologa jest bardziej efektywna.  Psycholog przeprowadzi ocenę Twojego stanu psychicznego i emocjonalnego, aby ustalić, czy Twoje objawy wskazują na depresję lub inną kondycję zdrowia psychicznego. Dokładna diagnoza jest ważna, aby dobrze zrozumieć przyczyny i naturę Twojego stanu. Opracuje indywidualny plan terapeutyczny, uwzględniający Twoje potrzeby i cele. Terapia może obejmować różne metody, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, terapia interpersonalna czy terapia oparta na uważności. Z pewnością specjalista będzie wspierać Cię w procesie leczenia i pomagać Ci radzić sobie z objawami depresji. Psycholog jest profesjonalistą, który ma doświadczenie w pracy z takimi osobami. Będzie słuchać i rozumieć Twoje emocje i trudności, oferując Ci wsparcie emocjonalne w trudnych chwilach. Pomoże Ci odkryć zdrowsze sposoby radzenia sobie z problemami i budować umiejętności zarządzania emocjami. Nauczy Cię strategii radzenia sobie z objawami depresji i negatywnymi myślami. Pracując z psychologiem, możesz zdobyć narzędzia do skutecznego zarządzania stresem, poprawy samopoczucia i budowania zdrowszych nawyków życiowych. Psycholog może dostarczyć Ci profesjonalnej pomocy i podejść do Twojej sytuacji, co może pomóc Ci zyskać nowe spojrzenie na problemy i znaleźć drogę do poprawy.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content