Zapowiedź beatyfikacji rodziny Ulmów

Rodzina sług Bożych Ulmów - fot. IPN

10 września o godz. 10:00 w Markowej (Archidiecezja Przemyska) odbędą się uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów: Józefa, Wiktorii i ich 7-miorga dzieci zamordowanych w 1944 r. z powodu ratowania Żydów w czasie niemieckiej okupacji.

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim. Ich rodzina nazywana była Samarytanami z Markowej, ze względu na heroiczne czyny i odpowiedzialność chrześcijańską.

O beatyfikacji mówi ks. Leszek Gęsiak z Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas okupacji niemieckiej, pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a także dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – policjant z Łańcuta. Rankiem 24 marca 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci. Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło. – czytamy na stronie Muzeum Ulmów w Markowej.

O życiorysie i przygotowaniach do uroczystości mówi ks. Abp Adam Szal z Archidiecezji Przemyskiej.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Uroczystościom beatyfikacyjnym będzie przewodniczył legat papieski, kard. Marcello Semeraro.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content