Pierwszy dorosły pacjent na Dolnym Śląsku leczony terapią CAR-T w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

fot. TK/Radio Rodzina

Od 1 maja 2022 r. terapia CAR-T jest refundowana w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B. Klinika Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego jako pierwsza na Dolnym Śląsku rozpoczęła leczenie pacjentów dorosłych. Tydzień temu specjaliści z USK we Wrocławiu rozpoczęli stosowanie tej terapii u pierwszego dorosłego pacjenta.

CAR-T to przygotowywana indywidualnie, jednorazowa terapia genowo-komórkowa, która do walki z nowotworem wykorzystuje układ odpornościowy dzięki poddaniu modyfikacji genetycznej limfocytów T pacjenta. W wyniku tej ingerencji limfocyty zyskują dodatkowy receptor, tzw. chimerowy receptor antygenowy, wychwytujący i niszczący komórki nowotworu.

– To jest niestety drogie leczenie, to leczenie kosztuje ponad milion złotych i ono jest obecnie refundowane przez NFZ w związku z czym coraz więcej ośrodków w Polsce, ma możliwość stosowania tej terapii – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Wróbel – kierownik Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku.

– Terapia CAR-T jest przełomową metodą w leczeniu nowotworów układu chłonnego – dodaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Wróbel.

W Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK rocznie leczonych jest kilkunastu chorych na chłoniaka opornego na dotychczas stosowane metody leczenia, co jest wskazaniem do zastosowania terapii CAR-T.

Mężczyzna, który leczony jest terapią CAR-T w USK w związku z chłoniakiem rozlanym z komórek B, czuje się coraz lepiej. Ocena skuteczności terapii będzie możliwa po 2-3 miesiącach.

Zapytaliśmy prof. Annę Czyż z Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, ilu pacjentów czeka obecnie w kolejce do wdrożenia terapii.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest obecnie jedynym ośrodkiem w Polsce, który może stosować technologię CAR-T u pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. CAR-T umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia u 40-50% chorych, których organizm nie reagował na metody leczenia pierwszego i drugiego rzędu.

inf. własne/mat. prasowe

N4032

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content