Mamy małe pantery śnieżne

Foto: Mat. Pras.

Pantery śnieżne Nastasja i Nurek doczekały się kolejnych dwóch młodych. Kocięta przyszły na świat w maju. Są na razie na tyle małe, że nie możemy z całkowitą pewnością określić ich płci. Rozwijają się dobrze i planowo przybierają na wadze – mają obecnie około 2 kg i ok. 2,5 kg masy ciała.

Przebywają w kotniku, czyli miejscu, gdzie Nastasja się okociła, mówi Weronika Skupin, rzeczniczka prasowa wrocławskiego ZOO.

– Narodziny kolejnych młodych to dla nas ogromny sukces i szansa na zwiększenie populacji tego zagrożonego wyginięciem gatunku – dodaje Weronika Skupin.

Tegoroczne młode jeszcze nie mają imion.

– Pantery śnieżne z natury są zimnolubne – dodaje Weronika Skupin.

Szacuje się, że globalna populacja panter śnieżnych liczy ok. 4-7 tys. osobników, a w ciągu ostatnich dwóch dekad spadła o co najmniej 20% z powodu utraty siedlisk, utraty bazy pokarmowej, kłusownictwa i prześladowań.

Foto: Mat. Pras.

Fundacja ZOO Wrocław –  DODO wspiera pantery śnieżne w naturze współpracując z organizacją Snow Leopard Trust. Działa ona na terenie występowania irbisów – w wysokich partiach gór środkowej Azji na terenie kilkunastu krajów. Montuje fotopułapki, dzięki którym możemy obserwować życie irbisów w naturze i lepiej je poznawać, ale też edukuje lokalną ludność. Tubylcy od lat tępili pantery śnieżne jako drapieżniki atakujące ich zwierzęta hodowlane. Snow Leopard Trust uczy ich jak zabezpieczać swoje stada, a także daje im alternatywne źródło zarobku.

Pantery śnieżne zwane są duchami gór, ponieważ niezwykle trudno spotkać je w naturze. Poruszają się niezwykle cicho i doskonale kamuflują pośród zaśnieżonych skał. Mają najdłuższy ogon w porównaniu do długości ciała spośród wszystkich dzikich kotów.

Więcej o tych majestatycznych zwierzętach można dowiedzieć się z naszego indeksu: https://zoo.wroclaw.pl/blog/2021/11/08/irbis/

Mat. Pras. /Inf. Wł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content