Uroczyste przekazanie książek z Ukrainy Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu

Foto: Mat. Pras.

W Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu dostępny jest już zbiór ukraińskich książek. Dziś w obecności Krzysztofa Maja – członka zarządu województwa oraz Wolodymyra Tiurina- dyrektora Administracji Dniepropietrowskiej Rady Obwodowej przekazano pierwsze książki zebrane w partnerskich regionach. W spotkaniu uczestniczyli także Jurij Tokar – Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu oraz Jolanta Ubowska – Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

– Dziękuję pracownikom bibliotek po polskiej i ukraińskiej stronie, którzy ochoczo włączyli się w akcję i potraktowali to jako realizację pewnej misji. Cieszę się, że poprzez takie akcje udaje nam się pielęgnować sąsiedzkie relacje. Te książki, ta wspólna inicjatywa połączenia polskich i ukraińskich bibliotek, to jest element budowania trwałej przyjaźni między naszymi narodami – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

Książki po ukraińsku w naszej bibliotece będą pochodzić przede wszystkim z Obwodu Kirowohradzkiego, gdzie Regionalna Uniwersalna Biblioteka Naukowa Dmitrija Czyżewskiego i wszystkie biblioteki z regionu (około 500 placówek) włączyły się w zbiórkę książek dla swoich rodaków we Wrocławiu, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia Ukrainy. Dzięki władzom, środowiskom twórczym z regionu, pisarzom, instytucjom oświatowym i zwykłym mieszkańcom Kropywnickiego, udało się zgromadzić 1500 książek które niebawem dotrą do Wrocławia. Współpraca dyrektorki Regionalnej Powszechnej Biblioteki Naukowej – Walentyny Żywotowskiej i Ambasady RP w Ukrainie zaowocowała zorganizowaniem sprawnego transportu książek do stolicy Dolnego Śląska.

– Budujemy wspólny dom i każda cegiełka jest bardzo ważna, ta nowa biblioteka to będzie właśnie taka cegiełka. Ta inicjatywa po raz kolejny pokazuje jak dobrze ta współpraca między naszymi regionami partnerskimi w Polsce i Ukrainie się układa – mówił Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy.

Foto: Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content