Kiedy można zacząć ćwiczyć po cc (cesarskim cięciu)?

fot: mat. prasowe

Po porodzie przez cesarskie cięcie wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy mogą bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia fizyczne. Cesarskie cięcie jest operacją, którą wykonuje się w celu wydania dziecka na świat. Jak każda operacja wymaga odpowiedniego czasu na gojenie się ran i powrót do pełnej sprawności fizycznej. W tym artykule omówimy, kiedy zazwyczaj można rozpocząć ćwiczenia po cesarskim cięciu, uwzględniając zarówno aspekty medyczne, jak i indywidualne czynniki. 

Jak przebiega poród przez cc?

Podczas porodu przez cesarskie cięcie, lekarz wykonuje nacięcie przez różne warstwy ciała, aby uzyskać dostęp do macicy i dostarczyć dziecko na świat. W zależności od techniki i przypadku medycznego przecinane są następujące warstwy:

 1. Skóra: Pierwszym etapem jest wykonanie nacięcia w skórze w dolnej części brzucha. Zazwyczaj wykonuje się poziome nacięcie w okolicy łonowej, choć czasami stosuje się również pionowe nacięcie.
 2. Tkanka podskórna: Po przecięciu skóry, lekarz przechodzi przez tkankę podskórną, która znajduje się pod skórą. Ta warstwa zawiera tkankę tłuszczową i łączy skórę z mięśniami.
 3. Mięśnie brzucha: Same mięśnie nie są przecinane, tylko rozsuwane. Przecinana jest powięź mięśni brzucha.
 4. Powięź: Pod mięśniami brzucha znajduje się powięź, która pełni rolę otoczki i podparcia dla narządów wewnętrznych. Podczas cesarskiego cięcia konieczne jest przecięcie tej warstwy, aby uzyskać dostęp do macicy.
 5. Macica: Ostatecznie, po przecięciu powięzi, lekarz dociera do macicy, która jest organem, w którym rozwija się płód. Przecięcie macicy pozwala na dostęp do dziecka i jego wyjęcie z wnętrza macicy.

Po cesarskim cięciu istnieje konieczność czasu na gojenie się ran i powrót do pełnej sprawności fizycznej. Pozytywnym aspektem jest to, że większość kobiet po cesarskim cięciu może rozpocząć odpowiednio dobrane ćwiczenia, które pomogą wzmocnić mięśnie brzucha, odzyskać siłę i poprawić ogólną kondycję fizyczną. Ważne jest jednak, aby przed przystąpieniem do jakiejkolwiek aktywności fizycznej skonsultować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia i da wskazówki dotyczące odpowiedniego momentu rozpoczęcia ćwiczeń.

Połóg po cięciu cesarskim

Okres połogu po cesarskim cięciu, który następuje po operacji i obejmuje gojenie się ran, adaptację organizmu do nowej sytuacji oraz fizyczne i emocjonalne zmiany związane z macierzyństwem. Okres połogu po cesarskim cięciu trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni, ale każdy przypadek może się nieco różnić. Pierwsze kilka dni po operacji jest zwykle najintensywniejsze, a następnie stopniowo następuje powrót do normalności. Podczas połogu ważne jest monitorowanie i pielęgnacja rany pooperacyjnej. Rana zazwyczaj goi się stopniowo przez formowanie się blizny. Lekarz udzieli wskazówek dotyczących czyszczenia rany i opatrunku oraz wskaże, jak rozpoznać ewentualne komplikacje, takie jak zakażenie.

W pierwszych tygodniach po cesarskim cięciu ważne jest ograniczenie intensywności aktywności fizycznej. Stopniowo, zgodnie z zaleceniami lekarza, można wprowadzać łagodne ćwiczenia, takie jak spacerowanie, aby pomóc wzmocnić mięśnie brzucha i odzyskać siłę. Połóg po cesarskim cięciu może być fizycznie i emocjonalnie wymagający. Wsparcie ze strony partnera, rodziny i przyjaciół jest ważne dla zapewnienia odpowiedniego wsparcia emocjonalnego i przystosowania się do nowej roli matki.

Kiedy i jak zacząć ćwiczyć po cięciu cesarskim?

Decyzja o rozpoczęciu ćwiczeń po cesarskim cięciu powinna być podejmowana indywidualnie i zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Poniżej przedstawiamy ogólne wytyczne dotyczące rozpoczęcia ćwiczeń po cc, ale pamiętaj, że każdy przypadek może się różnić, dlatego najważniejsze jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń.

 1. Czas oczekiwania: Po cc zazwyczaj zaleca się, aby poczekać około 6-8 tygodni przed rozpoczęciem ćwiczeń. Ten czas jest potrzebny, aby ciało miało wystarczająco czasu na wstępne zagojenie się ran.
 2. Stopniowy powrót do aktywności: Po upływie okresu oczekiwania, rozpocznij od łagodnych ćwiczeń, takich jak spacerowanie, delikatne skłony czy unoszenie nóg. Stopniowo zwiększaj intensywność i czas trwania ćwiczeń, dostosowując się do swoich możliwości i odczuć.
 3. Słuchaj swojego ciała: Ważne jest, aby być świadomym swojego ciała i słuchać sygnałów, które ono wysyła. Jeżeli odczuwasz jakiekolwiek bóle, dyskomfort lub krwawienie podczas lub po ćwiczeniach, natychmiast przerwij i skonsultuj się z lekarzem.
 4. Unikaj nadmiernego obciążania brzucha: Po cc mięśnie brzucha potrzebują czasu, aby się zagoić, dlatego unikaj ćwiczeń, które skupiają się na intensywnym obciążaniu tego obszaru w początkowych fazach powrotu do aktywności fizycznej.
 5. Skup się na wzmacnianiu mięśni miednicy: Włączanie do programu ćwiczeń wzmacniających mięśnie miednicy, takich jak ćwiczenia Kegla, może być korzystne po cc. Te ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie dna miednicy, które mogą być osłabione w wyniku operacji.

Pamiętaj, że każde ciało jest inne, a proces powrotu do aktywności po cc może być różny dla różnych kobiet. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który oceni Twoją sytuację medyczną i udzieli odpowiednich wskazówek dotyczących rozpoczęcia ćwiczeń i ich stopniowego zwiększania intensywności. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług trenera, trenerki lub fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjaliści mający doświadczenie we wdrażaniu aktywności po cc mogą być bardzo pomocni.

Jak zacząć ćwiczyć po cc?

Po cesarskim cięciu, kiedy już otrzymasz zgodę od lekarza, możesz rozpocząć od łagodnych ćwiczeń, które pomogą wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność i ogólną kondycję fizyczną. Oto kilka przykładów ćwiczeń, które mogą być stosowane na początku:

 1. Spacer: Regularne spacery są doskonałym sposobem na rozpoczęcie aktywności fizycznej po cc. Zaczynaj od krótszych dystansów i stopniowo zwiększaj ich długość w miarę poprawy kondycji.
 2. Skłony miednicowe: W pozycji stojącej, delikatnie nachylaj się do przodu, utrzymując prostą postawę ciała. To ćwiczenie pomaga wzmacniać mięśnie brzucha i pleców. Pamiętaj, aby unikać nadmiernego naprężania mięśni brzucha.
 3. Wzmacnianie mięśni miednicy: Ćwiczenia Kegla są skutecznym sposobem na wzmacnianie mięśni dna miednicy. Polegają na świadomym napinaniu i rozluźnianiu mięśni, które kontrolują wydalanie moczu. Wykonuj kilka serii ćwiczeń Kegla przez kilka sekund, a następnie odpoczywaj. Powtórz ćwiczenie kilka razy dziennie.
 4. Unoszenie nóg: Leżąc na plecach, zgiń kolana i stopy postaw na podłodze. Powoli podnieś jedną nogę, prostując ją w kierunku sufitu, a następnie opuść ją. Powtórz to samo z drugą nogą. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie brzucha i dolnej części pleców.
 5. Oddechy brzuszne: Wykonuj głębokie oddechy, koncentrując się na wdechu i wydechu. Wdychaj powoli przez nos, rozszerzając brzuch, a następnie wydychaj przez usta, delikatnie napinając mięśnie brzucha. To ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i relaksuje ciało.

Pamiętaj, aby zawsze słuchać swojego ciała i nie forsować się. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek bóle lub dyskomfort, przerwij ćwiczenia i skonsultuj się z lekarzem. Stopniowo zwiększaj intensywność ćwiczeń i wprowadzaj nowe, bardziej zaawansowane ćwiczenia, gdy poczujesz się gotowa.

W czytelni Aptelia.pl przeczytasz więcej porad na temat porodu i połogu od lekarzy i położnych.

Bibliografia: Aptelia.pl, Aleksandra Czerwińska, Połóg po cięciu cesarskim – czego się spodziewać? [ https://www.aptelia.pl/czytelnia/a610-Polog_po_cieciu_cesarskim__czego_sie_spodziewac]

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content