Arcybiskup okiem najmłodszych

fot. A.C

Mija 10 lat od objęcia przez metropolitę wrocławskiego Józefa Kupnego posługi we wrocławskim Kościele. O godz. 11.00 w katedrze wrocławskiej odbędą się uroczystości jubileuszowe. Radio Rodzina przeprowadzi transmisję. W tym szczególnym dniu pytamy najmłodszych słuchaczy z kim kojarzy im się arcybiskup.

Co ciekawe najczęściej arcybiskup dzieciom kojarzy się ze świętym Mikołajem.

Z tej okazji najmłodsi słuchacze Radia Rodzina złożyli także Pasterzowi Kościoła Wrocławskiego życzenia. Czego życzą metropolicie?

Zdrowia i błogosławieństwa – te życzenia przeważały dla ks. arcybiskupa Józefa Kupnego.

O godz. 11.00 w katedrze wrocławski odbędzie się uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu 10-lecia ingresu do katedry.

Ksiądz arcybiskup urodził się 23 lutego 1956 roku w Dąbrówce Wielkiej (dziś dzielnica Piekar Śląskich). Dzieciństwo i młodość spędził w Chorzowie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego. Po egzaminie dojrzałości wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, jednak studia seminaryjne przerwało wezwanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Wtedy to młody kleryk Józef Kupny zetknął się z diecezją wrocławską. Został bowiem skierowany do specjalnej jednostki kleryckiej w Brzegu. Święcenia prezbiteratu nasz metropolita przyjął z rąk biskupa Herberta Bednorza 31 marca 1983 r. (w tym roku zatem upłynie 40 lat od tego wydarzenia). Po kilkuletniej posłudze w archidiecezji katowickiej podjął studia specjalistyczne na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zwieńczone obroną rozprawy doktorskiej oraz uzyskaniem stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii i socjologii.

Przez kilka lat wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracując jako asystent, a następnie adiunkt w Katedrze Katolickiej Nauki Społecznej. Prowadził również zajęcia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2001 roku został rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, a w 2005 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej.

18 maja 2013 roku decyzją papieża Franciszka został ustanowiony arcybiskupem metropolitą wrocławskim. Kanonicznie urząd objął 16 czerwca 2013 roku. W tym roku mija 10 lat posługi Księdza Arcybiskupa na Dolnym Śląsku.    

Z okazji 10. rocznicy redakcja Katolickiego Radia Rodzina pamięta także o swoim Pasterzu w modlitwie i o tę modlitwę prosi wszystkich słuchaczy. 

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content