KGHMEK, KGHMKA i Auris – wybrano imiona imiona dla sokołów z Huty Miedzi Głogów

mat. prasowe KGHM

Dwie samiczki i samiec sokołów, które wykluły się w tym roku w gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów mają już imiona. Pracownicy KGHM i internauci zdecydowali, że młode sokoły zostały nazwane: KGHMEK, KGHMKA i Auris.

Młode sokoły mają aktualnie ponad 1,5 miesiąca. Zaobrączkowane ptaki są w dobrej kondycji zdrowotnej, zmieniły upierzenie na ciemnobrązowe i coraz rzadziej widać je w gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów. Ptaki usamodzielniają się – wykonują pierwsze loty w pobliżu gniazda, w którym przyszły na świat. Pracownicy huty mają wyjątkową okazję zaobserwować sokoły w locie, ale również je usłyszeć, gdyż młode wydają przy tym charakterystyczne dla gatunku odgłosy.

Jeszcze przez około dwa miesiące młode sokoły będą przebywać w pobliżu gniazda, gdzie dokarmiają je rodzice Szira i Bohun. Później same zaczną polować i doskonalić techniki łowieckie. Pod koniec lata ptaki opuszczą rodzinne miejsce i podejmą wędrówkę – jak to u sokołów wędrownych bywa – w poszukiwaniu własnych terytoriów.

 W KGHM, nie skupiamy się tylko na produkcji metali i innych surowców mineralnych, ale także dbamy o ochronę środowiska naturalnego. W trosce o zachowanie równowagi między rozwojem przemysłu a ochroną przyrody, przyjęliśmy na teren swojego oddziału sokoły. Teraz z dumą przyglądamy się kolejnym pokoleniom tych pięknych ptaków – powiedziała Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź S.A.  

Miedziowa spółka zaangażowała się w akcję przywrócenia tego zagrożonego gatunku. Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. W Zagłębiu Miedziowym opiekują się nimi pracownicy huty, specjaliści ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt oraz wolontariusze KGHM. W firmie realizowany będzie również program „KGHM dla sokołów” w ramach którego jeszcze w tym roku przewidziane są lekcje o tematyce ekologicznej realizowane w szkołach i przedszkolach Zagłębia Miedziowego.

Platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie „Koniczynka” w Hucie Miedzi Głogów II. Opiekują się nimi pracownicy huty, specjaliści ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt oraz wolontariusze KGHM.  W tym roku platformę zajmowała para sokołów, która doczekała się trzech pisklaków. Od czasu zamontowania platformy lęgowej, zamontowanej na kominie przez pracowników huty, zaobrączkowanych zostało już 45 piskląt. To świetny wynik, zwłaszcza, że obecnie w Polsce żyje tylko 100 par sokoła wędrownego.

Z pewnością część z wyklutych w Hucie Miedzi Głogów ptaków zasiliła już znacząco populację krajową tego skrajnie rzadkiego wspaniałego ptaka drapieżnego. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy – gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

W 2008 roku w Hucie Miedzi Głogów stwierdzono nieudaną próbę gniazdowania sokoła wędrownego. Wtedy na jednym z kominów oddziału KGHM zamontowana została platforma lęgowa. Już rok później wykluły się pierwsze trzy sokoły.

Gniazdo sokołów w Hucie Miedzi Głogów można obserwować na stronie peregrinus.pl.

mat. prasowe KGHM

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content