Odsłonięcie Krasnala Gryfosława

mat. prasowe

Gryfosław to nowy Wrocławski Krasnal, który stanął przy przejściu podziemnym przy ul. Świdnickiej. Rzeźba ta jest upamiętnieniem Nagrody, którą decyzją Kapituły Konkursu Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza, otrzymali Mieszkańcy i Przedsiębiorcy Dolnego Śląska podczas Gali Dolnośląskich Gryfów w październiku 2022 roku.

Wyróżnienie Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza jest symbolem współpracy instytucji rządowych, samorządowych, przedsiębiorstw i mieszkańców Dolnego Śląska, którzy w obliczu kryzysu humanitarnego wynikającego z wojny w Ukrainie, nieśli skuteczną pomoc – mówi Marek Pasztenik – Prezes Zachodniej Izby Gospodarczej.

O znaczeniu krasnala jako symbolu, mówi Andrij Deszczyca – dyplomata, politolog, były ambasador Ukrainy w Polsce, laureat Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

To była niezwykła chwila w dziejach naszego miasta – mówił Przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej Grzegorz Dzik- chwila kiedy budujemy się jako społeczeństwo i ludzie. Kiedy biznes, samorząd i zwykli obywatele jednoczą się w imię wartości.

Bez tej pomocy trudno by nam było stawić czoła agresji, we Wrocławiu czujemy się jak w domu, i wierzę, że pamięć która zostaje w naszych sercach będzie służyć przyjaźni i pojednaniu Polski i Ukrainy. Ten krasnal będzie dalszym pokoleniom przypominał o tej przyjaźni. – powiedział Andrij Deszczyca, były ambasador Ukrainy w Polsce, laureat Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Krasnale mają ten magiczny element w sobie który potrafi pokonać zło. Jak wracam pamięcią do lat 80-tych to przypominam sobie, że wtedy też rozmawialiśmy o tym czy Ukraina to sąsiad czy bratni naród. Dziś nie mam już żadnych wątpliwości. – wspomniał Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.

Bartłomiej Ciążyński, Wiceprezydent Wrocławia: Krasnal będzie nam przypominał o naszej pomocy, o tym, że warto pomagać i współpracować. Mam nadzieję, że Gyrfosław stanie się też inspiracją dla przedsiębiorców by angażować się społecznie i wspólnie czuć odpowiedzialność.

Inicjatywa postawienia krasnala Gryfosław powstała pod wpływem wydarzeń z 2022 roku – wybuchu wojny w Ukrainie i związanej z tym pomocą Ukraińcom. Wsparcie i zaangażowanie w pomoc zarówno uchodźcom, jaki i pozostającym w bombardowanym kraju okazało wiele dolnośląskich firm, stowarzyszeń, fundacji i organizacji, samorządów miast i województwa oraz Mieszkańców Dolnego Śląska o wielkich sercach.

W uroczystym odsłonięciu Krasnala wzięli udział

· Prof. dr hab. Andrzej Kaleta, Rektor Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Przewodniczący Kapituły,

· Andrij Deszczyca – dyplomata, politolog, były ambasador Ukrainy w Polsce, laureat Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego,

· Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski

· Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, 

· Bartłomiej Ciążyński, Wiceprezydent Wrocławia,

· Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu,

· Grzegorz Dzik, Prezes Zarządu Impel – Grupa Impel., Przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content