DCOPiH jedynym centrum pilotażowym w zakresie profilaktyki raka prostaty w Polsce

fot. TK/Radio Rodzina

Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza. Placówka w ciągu roku zrekrutuje ok. 3500 Dolnoślązaków, by włączyć ich do eksperymentalnego programu skriningowego. Jego celem jest przetestowanie nowego algorytmu wczesnego wykrywania raka prostaty w badaniach przesiewowych, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem. Na ten cel placówka otrzymała 1 mln EUR dofinansowania z unijnej kasy.

– To jest potwierdzenie, że tutaj na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu mamy silny ośrodek onkologiczny. – podkreślił Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Zapytaliśmy dra n. med. Krzysztofa Tupikowskiego, kierownika Centrum Nowotworów Onkologicznych DCOPiH, czym wyróżnia się nowy program skriningowy.

Nowy algorytm pozwoli ograniczyć ryzyko powikłań związanych z m.in. radioterapii lub biopsji w przypadku części pacjentów, których stan nie wymaga zastosowania najbardziej inwazyjnych metod leczenia, mówi dr n. med. Krzysztof Tupikowski. 

– Poszukujemy mężczyzn w przedziale wiekowym 50-69 lat, pochodzących z Dolnego Śląska, interesuje nas, by były to osoby nie tylko z dużych miast. – tłumaczy Katarzyna Hodyra-Stefaniak, doktor nauk biologicznych z działu badań i innowacji DCOPiH. Zapytaliśmy jak będzie wyglądał proces skriningu.

W projekcie finansowanym przez Komisję Europejską bierze udział 25 instytucji z 12 krajów. Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza. Placówka w ciągu roku zrekrutuje ok. 3500 mężczyzn w wieku 50-69 lat pochodzących z Dolnego Śląska, by włączyć ich do eksperymentalnego programu badań przesiewowych (tzw. skriningu). Na ten cel szpital otrzymał finansowanie w wysokości prawie 1 mln EUR, to największe dofinansowanie w projekcie (cały projekt pochłonie ok. 10 mln EUR). Wyniki posłużą do napisania rekomendacji Komisji Europejskiej dla krajów Wspólnoty w zakresie metodologii prowadzenia badań przesiewowych tego nowotworu. Działanie to jest zgodne z Narodową Strategią Onkologiczna 2020-2030, która zakłada rozpoczęcie skriningu raka stercza w Polsce od 2024 r.

inf. własne/mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content