Droga S8 będzie nowoczesną ekspresówką

mat. prasowe

Droga śmierci zmieni się w nowoczesną ekspresówkę. O nowym harmonogramie budowy S8 z Łagiewnik do Wrocławia poinformował Michał Dworczyk minister w KPRM podczas konferencji prasowej w Bardzie. Pierwszy odcinek trasy S8 Wrocław – Kłodzko, z Wrocławia do Łagiewnik, będzie kosztować 2,5 mld zł.

Droga ekspresowa S8 to 87 kilometrów pomiędzy Wrocławiem a Kłodzkiem, a później kolejnych 45 kilometrów do granicy państwa w Boboszowie. Będzie przedłużeniem kończącego się na wysokości Magnic koło Kobierzyc przebiegu trasy S8 z Białegostoku. To jedna z kluczowych inwestycji drogowych na Dolnym Śląsku. Mówi Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

,,Drogę śmierci (dk8) zastępujemy nową, bezpieczną i komfortową drogą ekspresową. To arteria życia, droga kluczowa z punktu widzenia naszego subregionu, a w szczególności Kotliny Kłodzkiej. To trasa z Łagiewnik przez Ząbkowice, Bardo, Kłodzko, do granicy państwa w Boboszowie” – mówił Dworczyk.

,,Mieszkańcy Dolnego Śląska i subregionu wałbrzyskiego czekają ponad 20 lat na konkretne decyzje i rozpoczęcie budowy. Dojście do etapu ogłoszenia przetargu to wynik pracy dziesiątek osób i starań parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Dziesiątki apeli samorządowców, setki próśb mieszkańców, wreszcie seria tragicznych w skutkach wypadków. Nic nie zmusiło naszych poprzedników do budowy nowej drogi S8. Przełamaliśmy ten imposybilizm – całkowitą nieudolność i zerową skuteczność Platformy Obywatelskiej w najważniejszej dla subregionu sprawie” – stwierdził poseł na Sejm z okręgu wałbrzyskiego i minister Michał Dworczyk.

Dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA Lidia Markowska mówiła, że w następnych miesiącach będą podejmowane działania zmierzające do ogłoszenia kolejnych przetargów. „Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na odcinki z Łagiewnik do Barda” – dodawała Dyrektor.

Drogowcy wyrazili nadzieję, że umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą odcinka Wrocław-Łagiewniki zostanie podpisana w grudniu tego roku. „Mamy nadzieję, że w trzecim kwartale 2027 r. będzie już jeździć do Łagiewnik drogą ekspresową. Równolegle będą trwały prace nad dalszą częścią trasy, prowadzącą przez Bardo, Kłodzko do Boboszowa” – dodała szefowa wrocławskiej GDDKiA.

Według szacunków, całkowity koszt budowy drogi z Wrocławia, przez Łagiewniki, Ząbkowice, Bardo i Kłodzko, aż do granicy Polsko-Czeskiej ma opiewać na ponad 9 mld złotych.

Podczas konferencji w Bardzie był też obecny poseł Marcin Gwóźdź, który jako parlamentarzysta, ale również jako mieszkaniec Powiatu Ząbkowickiego dziękował wszystkim zaangażowanym w proces dążenia do powstania S8. ,,Dzisiaj nie moglibyśmy mówić o ogłoszeniu pierwszych przetargów, gdyby nie decyzje Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Pana Ministra Andrzeja Adamczyka z 2018 i 2019 roku. Jestem przekonany, że tej inwestycji nie byłoby również bez zaangażowania Michała Dworczyka, który od początku sprawowani mandatu posła obrał za cel doprowadzeni do powstania tej drogi.

Obecni na konferencji włodarze gmin, przez które przebiega krajowa ósemka nie kryli zadowolenia z postępów w pracach nad nową ekspresówką, podkreślając że droga uwolni ich gminy i mieszkańców od niezwykle uciążliwego tranzytu i tragicznych wypadków, a jednocześnie wygeneruje nowe szanse rozwojowe dla regionu, zarówno w aspekcie gospodarczym, jak i turystycznym, szczególnie ważnym dla atrakcyjnego południa Dolnego Śląska.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content