78 lat po upadku Festung Breslau

fot. K. Phillips/Pixabay

Po 80 dniach krwawych walk, 4 dni po kapitulacji Berlina, 6 maja 1945 r. sowieci zdobyli Twierdzę Breslau. Bitwa, która doprowadziła większość zabudowy miasta do ruiny, kosztowała życie około 80 tysięcy cywilów.

– Żadna ze stron nie była w stanie w zdecydowany sposób przeważyć bitwy, co spowodowało olbrzymie straty w tkance miejskiej. – tłumaczy przyczynę olbrzymiej skali zniszczeń Tomasz Bielakowski ze stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau.

– W trakcie walk w mieście przebywało od około 150 do 240 tysięcy ludności cywilnej, przy czym była to prawdziwa mieszanka ludzi. – podkreśla Dominika Węcławek prezes GRH Festung Breslau.

Życie w Festung Breslau było dla cywilów prawdziwym koszmarem, co potwierdzają wspomnienia naocznych świadków obrony miasta przed sowietami, tłumaczy Dominika Węcławek.

Powojenny Wrocław długo czekał na możliwość powrotu do swojej świetności. Jakie były losy miasta po wojnie?

Wrocław w wyniku działań wojennych został zniszczony w około 68%, największe zniszczenia objęły centrum oraz południową i zachodnią część miasta. Kapitulacja miasta została podpisana przez dowódcę twierdzy – generała Hermanna Niehoffa, 6 maja 1945 roku o godzinie 18:30 w siedzibie sowieckiego sztabu mieszczącego się w willi Colonia na Krzykach.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content