Nagrody Prezydenta Wrocławia trafiły do 221 sportowców. Ale nie tylko…

Foto: mat. pras.

28 kwietnia w Sali Wielkiej Starego Ratusza Jacek Sutryk nagrodził 221 sportowców i 76 trenerów za zeszłoroczne osiągnięcia – medalowe miejsca w zawodach rangi mistrzostw świata i Europy, a także pucharu świata i Europy. Prezydent Wrocławia rozdysponował pośród nich kwotę 950 450 zł.

Listy gratulacyjne oraz czeki odebrało 117 sportsmenek i 104 sportowców, a także 64 trenerów i 12 trenerek.

Godny przypomnienia jest m.in. sukces odniesiony przez pływaczki Juvenii podczas The World Games 2022 w amerykańskim Birmingham. Kornelia Fiedkiewicz, Klaudia Naziębło i Alicja Tchórz sięgnęły tam po złoto w sztafecie 4×50 m z przeszkodami (ratownictwo wodne). Drużynę uzupełniła Paula Żukowska, była zawodniczka Juvenii, a obecnie reprezentantka AZS-u UMCS Lublin. Polki osiągnęły czas 1:49.05, zwyciężając ex aequo z Węgierkami. Poza tym Alicja Tchórz dołożyła brąz w indywidualnym wyścigu na 200 m z przeszkodami.

Dodajmy, że sześć lat temu, gdy medale The World Games rozdawano we Wrocławiu, Tchórz po raz pierwszy wystartowała w ratownictwie wodnym. Ze skutkiem wyśmienitym, bo wywalczyła srebrny medal na 200 m z przeszkodami. W pamięci mamy też wyczyn naszych pływaczek z 2018 roku, kiedy to sztafeta złożona z zawodniczek Juvenii pobiła rekord świata w konkurencji 4×50 m z przeszkodami podczas mistrzostw świata w Adelajdzie (Australia). Na tamten sukces zapracowały Fiedkiewicz, Naziębło, Dominika Sztandera i Tchórz.

W 2022 roku walczono też m.in. o medale Letnich Igrzysk Głuchych (Caxias do Sul, Brazylia), które okazały się wyjątkowe dla delegacji Wrocławskiego Klubu Sportowego Niesłyszących Świt. Pływacy Konrad Powroźnik, Weronika Nowicka i Kacper Nowicki wyciągnęli z wody 10 medali (złoty, 6 srebrnych i 3 brązowe).

– Jestem zbudowany, widząc tak liczną grupę zawodniczek, zawodników i Waszych opiekunów, których mam przyjemność dziś nagrodzić. Bo wszyscy jesteście wizytówkami Wrocławia, z których możemy być dumni. Gratuluję Wam sukcesów i dziękuję, że dajecie też przykład następcom, ponieważ sport uczy, wychowuje i kształtuje. Zatem pomaga lepiej funkcjonować na co dzień, jest niezwykle ważną dziedziną naszego życia. Wielu z Was otrzymało od losu talent, za to wszyscy musicie mieć to, co jest jeszcze ważniejsze. Talent do pracy – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Przypomnijmy, że za sukcesy w 2020 roku miasto uhonorowało 97 sportowców reprezentujących 19 dyscyplin, a pula nagród wyniosła wtedy 887 000 zł. Z kolei za osiągnięcia w 2021 roku wyróżniono 123 przedstawicieli 30 dyscyplin łączną kwotą 745 750 zł.

Jako że był to rok olimpijski, osobno nagrodzono również medalistów tej wielkiej imprezy: złotą i srebrną lekkoatletkę Natalię Kaczmarek oraz paraolimpijczyków: Piotra Kosewicza, Lucynę Kornobys (oboje lekkoatletyka) i Oliwię Jabłońską (pływanie). Przeznaczono wówczas dla nich, w formie podziękowań, łączną kwotę 105 000 zł, natomiast dla ich opiekunów – 52 500 zł.

Źródło: mat. pras.
Źródło: mat. pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content