Coraz bliżej trasy tramwajowej na Popowice!

fot. UM Wrocław

Trasa tramwajowa przez Popowice to wielka inwestycja komunikacyjna na zachodzie Wrocławia. W drugiej połowie maja pasażerowie będą mogli korzystać z dwóch linii tramwajowych (18 i 19). Tramwaj na trasie o długości 11,5 km stawać będzie na 24 parach przystanków. 

– Na trasie przez Popowice przeprowadzone już zostały już pierwsze techniczne testy na moście Dmowskiego oraz całej trasie. Podczas nich sprawdzane były szyny, przystanki, rozjazdy, sieć trakcyjna, a także praca stacji prostownikowych zasilających tę trasę. Wypadły bardzo dobrze – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Na nowym torowisku zostało usytuowanych 9 par przystanków tramwajowych. Mówi Jacek Sutryk.

Przez Popowice w maju nowym torowiskiem pojadą dwie linie tramwajowe. Pierwsza to linia tramwajowa 19 łącząca Kozanów z placem Grunwaldzkim i dalej z Halą Stulecia. Druga linia w części przebiegu pokrywa się z istniejącą na razie linią 32 (wraz ze zmianą trasy 32, zmieni jej numer na 18), która z Kozanowa zamiast jechać ulicą Legnicką, pojedzie ulicą Popowicką i dalej przez przebudowane mosty Pomorskie do centrum miasta, przez Dworzec Główny i dalej na Gaj. Mówi Jacek Sutryk.

O wrażenia z jazdy zapytaliśmy Karolinę Paszko, która motorniczą MPK jest od 7 lat.

– Jesteśmy na końcówce budowy nowej linii tramwajowej przez Popowice – mówi Michał Kulicki, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji. 

Koszt inwestycji to ponad 227 milionów złotych. Z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to blisko 82 miliony. Reszta środków pochodzi z budżetu miasta, jak i MPWiK. Blisko 12 milionów złotych dołożyli do inwestycji deweloperzy.

Tramwaj na Popowice to część projektu Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu – Etap IIIA, na który podpisano umowę o dofinansowanie w grudniu 2017, którego całkowita wartość to ponad 283 mln zł, a dofinasowanie UE na poziomie ok. 114 mln zł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content