Jak podróżować odpowiedzialnie? XII Forum Promocji Turystycznej w Hydropolis

fot. Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis

Jak przystosować się do zmian klimatycznych i większej wrażliwości podróżujących na zieloną turystykę? Czy to się opłaca? Na te i wiele więcej pytań starają się odpowiedzieć eksperci we wrocławskim Hydropolis, podczas XII Forum Promocji Turystycznej.

O turystyce w głównej atrakcji turystycznej Wrocławia

XII Forum Promocji Turystycznej zainaugurował Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. W wydarzeniu bierze udział kilkudziesięciu ekspertów z całej Polski i zagranicy, którzy mają ogromne doświadczenie w szeroko rozumianej branży turystycznej, w tym przedstawiciele hotelarstwa, linii lotniczych, przewoźników, operatorów i biur turystycznych, muzeów, centrów rozrywki i innych atrakcji. Jednym z głównych tematów tegorocznego wydarzenia jest zrównoważona turystyka, która nie powinna opierać się wyłącznie na rozrywce, lecz mądrze wskazywać kierunki rozwoju. Przyszłość kolejnych pokoleń zależy przecież od naszych działań.

Zdecydowanie w ostatnich latach widzimy trend turystyki bliżej przyrody. To jest także efekt popandemiczny. Polacy wolą wypoczywać aktywnie. Zwiedzanie Parków Narodowych, ich statystyki – to wszystko pokazuje, że chcemy być w pewnym dystansie, ale bliżej przyrody, a do tego aktywnie spędzić wolny czas. Do tego wszystkiego potrzebne jest niezdegradowane środowisko naturalne, które jest bardzo zadbane mówi Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki i jeden z ekspertów tegorocznego Forum.

Zdaniem ekspertów to właśnie zrównoważony rozwój ukształtuje przyszłość podróży. Według opublikowanego Sustainable Travel Report 2022 wynika, że aż 71 proc. turystów chce w przyszłym roku podróżować i zwiedzać w bardziej zrównoważony sposób.

Jak działać odpowiedzialnie w branży turystycznej?

Zrównoważona turystyka to coś więcej niż segregacja śmieci i niemarnowanie żywności. To przede wszystkim  troska o planetę, ludzi, równość, pokój, zdrowie, współpracę i jakość życia. To także dbałość o środowisko i jego bioróżnorodność z pełną świadomością grożących nam nieodwracalnych zmian. Świadomość to pierwszy krok do budowania odpowiedzialnej turystyki. 

Organizatorzy wycieczek, właściciele atrakcji turystycznych powinni wykazywać się troską o środowisko w każdym działaniu, począwszy od transportu, zakwaterowania, wyżywienia, wyborze miejsca wydarzenia, a skończywszy na doborze aktywności. Wyjazdom w nowe miejsca powinna towarzyszyć troska o dziedzictwo narodowe, poszanowanie lokalnych społeczności, ich religii, tradycji czy kultury.

Każde najmniejsze działanie powinno być przemyślane. Tak prosty gest jak upuszczenie ręcznika na podłogę łazienki zaledwie po jednym dniu pobytu w hotelu – co oznacza prośbę o jego wymianę – może powodować, że naszej planecie będzie trudno z nami wytrzymać. Właśnie tu w Hydropolis rozmawiamy o tym, jak podróżować a jednocześnie nie przeszkadzać środowisku, w jakim jesteśmy. Jak przyjechać w konkretne miejsce, czerpać z jego uroku i go nie zepsuć mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu, do którego należy Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Na te pytania każdego dnia odpowiadamy w centrumwiedzy o wodzie – jedynym tego typu obiekcie w Polsce i jednym z niewielu na świecie. Nie kopiujemy pomysłów, działamy w niszy, co jednak nie oznacza małej frekwencji wśród zwiedzających. Przecieramy szlaki, którymi powoli zaczynają kroczyć kolejni. Na wiele sposobów pokazujemy piękno i różnorodność świata oraz jak o niego dbać – dodaje.

Jak podróżować w zrównoważony sposób?

Pierwszy krok to wybór właściwego transportu. Jeśli to możliwe, powinniśmy wybierać podróże pociągiem, bo w ten sposób ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Podróż koleją to także przewaga malowniczych widoków, których nie zobaczymy z okna samolotu. Obecnie pociągi osiągają duże prędkości, a część z nich – zwłaszcza we Francji – napędzana jest zieloną energią. Jeśli jednak – z racji dystansu do pokonania – samolot to konieczność, możemy zrewanżować się środowisku. Wystarczy, że opłacimy swój ślad węglowy. To może być choćby posadzenie drzewa.

W podróży starajmy się pomagać lokalnej społeczności, np. wybierając produkty pochodzące z miejsca, w którym się znajdujemy albo zatrzymując się w agroturystyce. Jedzmy lokalnie i sezonowo. Gdziekolwiek jesteśmy, pamiętajmy, by chronić naturę. I co najważniejsze: zostawmy miejsce, w którym jesteśmy, w takim stanie, w jakim chcielibyśmy je zobaczyć.

Branża turystyczna rozmawia

Forum Promocji Turystycznej odbywa się cyklicznie od 2016 roku, a dotychczas w jedenastu edycjach wzięło udział blisko 600 znawców z zakresu branży turystycznej. W poprzedniej edycji uczestniczyło ponad czterdziestu ekspertów z kraju i zagranicy. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.

Forum Promocji Turystycznej to format, który wymyśliliśmy w 2016 roku. Jego ideą jest promowanie dobrych praktyk w marketingu i promocji w branży turystycznej. Zadaniem Forum jest także inspirowanie i pokazywanie dobrych przykładów, również tych zagranicznych, oraz ułatwianie nawiązywanie kontaktów w branżymówi Marzena Markowska, redaktorka naczelna portalu WaszaTurystyka.pl

Wydarzenie jest odpowiedzią na potrzebę profesjonalizacji narzędzi promocji w polskiej turystyce, integracji środowiska i wymiany doświadczeń między uczestnikami całego rynku turystycznego.

Organizatorami Forum Promocji Turystycznej jest Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis i portal WaszaTurystyka.pl.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content