Dzioborożce karbodziobe znalazły dom we Wrocławskim ZOO

fot. Wrocławskie ZOO mat. pras.

We wrocławskim zoo można oglądać nową ekspozycję przeznaczoną dla zupełnie nowego gatunku ptaków – dzioborożców karbodziobych. Woliera zlokalizowana jest w starej części ogrodu, w narożniku od strony kanału Odry i ul. Wajdy (za Ptaszarnią). Ptaki mają do dyspozycji przestronny ogrzewany wybieg i kilkukrotnie od niego większą wolierę zewnętrzną. 

W starej części ZOO można przyjść popodziwiać dość nowych mieszkańców wrocławskiego ogrodu, dziarbożorce karbodziobe. Teraz mają już swój dom dostosowany do potrzeb. O szczegółach opowiada Weronika Skupin, rzecznik prasowy ZOO Wrocław.

Imponująca jest woliera zewnętrzna, kilkukrotnie większa niż wnętrze. Ptaki mają do dyspozycji liczne pnie i gałęzie, z których opiekunowie złożyli przemyślane “konstrukcje”. Przestrzeń jest urozmaicona, co ma jak najlepiej imitować środowisko gęstych lasów równikowych, w jakich ptaki te występują w naturze.

Odpowiednie warunki zostały oddane także dzięki regulowanej temperaturze i wilgotności powietrza. Budynek posiada swój węzeł cieplny. Jest tam także część zapleczową dla opiekunów wyposażona w monitoring. Wykonawcą inwestycji  jest firma SOLIDO INVEST Sp. z o.o. z Wrocławia. Rzecznik prasową, Weronikę Skupin zapytaliśmy o koszt inwestycji, ale i o dalsze plany.

Woliera dzioborożców karbodziobych zlokalizowana jest w starej zabytkowej części zoo, w pobliżu jego narożnika przy moście Zwierzynieckim. Jak dotrzeć do tych wyjątkowych ptaków?

Robert Strasenburg, Kierownik Wydziału Ptaków wrocławskiego zoo opowiedział o tym, że dzioborożce już były w ogrodzie, ale ta odmiana dotarła dopiero niedawno.

Jak wyglądają dzioborożce, gdyby chcieć je opisać?

Gdzie możemy je odnaleźć w naturze i czy to gatunek zagrożony?

Czy dzioborożce można do innego ptaka porównać? Trudno. My próbowaliśmy zestawić z papugami, ale jak się okazuje budowa ich dziobów różni się i nieco inne jest ich przeznaczenie.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content