Patronem kolejnego tramwaju MPK Wrocław został Konstanty Pociejkowicz

Źródło: mat. pras. MPK Wrocław

Konstanty Pociejkowicz wjeżdża na tor! – nikt nie spodziewał się chyba, że usłyszy jeszcze te słowa. A jednak legenda żużla znów jest wśród nas, znów gra dla Wrocławia – od dziś w drużynie MPK. To właśnie imieniem Pociejkowicza, MPK Wrocław nazwało najnowocześniejszy tramwaj, którym odtąd przemierzać będzie on ulice naszego miasta – jako sportowa legenda i patron.

– Od dzisiaj tramwaj imienia Konstantego Pociejkowicza będzie mknąć po ulicach Wrocławia, ale zastrzegam, że skręcać będzie nie tylko, jak w żużlu, w lewą stronę – zapowiada prezes Woźny.

– To wspaniała inicjatywa, o którą tak zabiegł świętej pamięci Krzysztof Balawejder, były prezes MPK Wrocław, a prywatnie miłośnik sportu i oddany kibic wrocławskiej Sparty. Bardzo się cieszę, że udało się ją zrealizować – podkreśla Andrzej Rusko, prezes klubu WTS Sparta.

Obecny w naszych sercach i pamięci także dziś, jako patron tramwaju o nieprzypadkowym numerze taborowych 3317. Mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Od zeszłego roku MPK Wrocław utrwala pamięć o wybitnych, zasłużonych dla miasta osobistości, czyniąc ich patronami nowoczesnych pojazdów Moderus Gamma – wśród patronów znaleźli się do tej pory ks. Stanisław Orzechowski, Edyta Stein, Maria Koterbska, Wanda Rutkiewicz, Adam Wójcik, Andrzej Waligórski oraz Monika Jaworska.

Źródło: mat. pras. MPK Wrocław

Konstanty Pociejkowicz urodził się 12 stycznia 1932 roku w Mirance, później zaś do końca życia związał z Wrocławiem – sportowo i życiowo, choć to właśnie sport był przecież całym jego życiem. W wieku siedemnastu lat po raz pierwszy obejrzał zawody żużlowe, po czym, zauroczony wielotysięcznym tłumem kibiców i zapaloną rywalizacją zawodników, postanowił sam spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Parę lat później zadebiutował we wrocławskim zespole ligowym, następnie powołany do kadry młodzieżowej i narodowej. Swą brawurą nie raz przynosił Sparcie powody do dumy; zdobył dla drużyny także rekordowe 1643,5 punktów oraz siedem medali Drużynowych Mistrzostw Polski: trzy srebrne i cztery brązowe. Osiem razy brał udział w finałach Indywidualnych Mistrzostw Polski, a w 1960 roku w Rybniku stanął na najwyższym stopniu podium. Odznaczony tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu, a także, w 1967 roku, Medalem Za Ofiarność i Odwagę. Lata po zakończeniu kariery, w 1995 roku, zdobył bezapelacyjnie pierwsze miejsce w plebiscycie na najlepszego zawodnika wrocławskiego żużla. Zmarł 18 czerwca 2003 roku.

Źródło: mat. pras. MPK Wrocław
Źródło: mat. pras. MPK Wrocław

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content