Nie marnuj żywności ze świąt! Przynieś je do nowej wrocławskiej Jadłodzielni

mat. prasowe

Po świętach zostały Ci nadwyżki jedzenia? Teraz masz doskonałą okazję, by podzielić się nim z innymi osobami. Zapakuj produkty i przynieś je do nowej Jadłodzielni we Wrocławiu, która od dziś działa na terenie Magnolia Park.

Nadające się do spożycia wyroby własne z datą ważności, zamknięte sery, jogurty czy nabiał, a także produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości, ale nie przekroczyły terminu przydatności. To właśnie te dania i artykuły spożywcze mogą trafić do nowej Jadłodzielni – miejsca, w którym możemy zostawić nadwyżki jedzenia po świętach, ale nie tylko. Od dziś (11 kwietnia) działa ona na terenie Magnolia Park.

W ramach ruchu społecznego tworzymy punkty do wymiany nadwyżek spożywczych nazywane Jadłodzielniami. Można tutaj przynosić dobre jedzenie, którego mamy w nadmiarze, a także częstować się tym, co pozostawili inni. Nie jest to kolejny punkt pomocowy. To miejsce budowania świadomości o tym, jak nie marnować jedzenia – mówi Agnieszka Maniewska, koordynatorka inicjatywy Foodsharing Wrocław.

Nowa Jadłodzielnia we Wrocławiu ma formę społecznościowej lodówki. W Magnolia Park można ją znaleźć w dyskretnym miejscu – w korytarzu między sklepami Pepco i Decimas, na parterze centrum handlowego.

Data uruchomienia naszej Jadłodzielni nie jest przypadkowa. Po świętach w wielu domach zostają nadwyżki jedzenia. Postanowiliśmy przyłączyć się do wrocławskiej tradycji foodsharingu i umożliwić mieszkańcom pozostawienie w Jadłodzielni tych produktów, których nie będą w stanie zjeść – mówi Joanna Sawośko-Duda z Multi Poland, dyrektor Magnolia Park. Jak podkreśla, Jadłodzielnia sprzyja foodsharingowi, bo nadwyżki jedzenia można przynieść do lodówki przy okazji zakupów w galerii, wizyty w kinie czy załatwiając sprawy w Centrum Obsługi Mieszkańca. Ważne jest, aby znać i uszanować zasady funkcjonowania Jadłodzielni.

Co można przynieść do Jadłodzielni w Magnolia Park?

  • Produkty, które chcielibyśmy sami zjeść.
  • Produkty, które przekroczyły datę z napisem „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu „należy spożyć do”.
  • Produkty zapakowane lub w pojemnikach.
  • Wyroby własne, np. ciasto lub zupa, szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem potrawy i datą przygotowania.
  • Sery, jogurty, twarogi.

Produkty, których nie wolno przynosić do Jadłodzielni, to m.in. napoczęte i otwarte artykuły spożywcze, surowe mięso, alkohol, potrawy zawierające surowe jaja, produkty z przekroczoną datą przydatności czy artykuły, które już się psują.

Jadłodzielnia w Magnolia Park jest osiemnastym tego typu punktem mapie Wrocławia. Pierwszy powstał w 2016 roku w akademiku Arka na Biskupinie. Co roku, dzięki inicjatywie foodsharingowej we Wrocławiu nie marnuje się 26 ton jedzenia, co daje tygodniowo aż 500 kg dodatkowego jedzenia, z którego mogą skorzystać wrocławianie.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content