Innowacyjne zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w terapii

Foto: mat. pras. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu oferuje unikalne doświadczenia z wirtualną rzeczywistością dla pacjentów. Stworzenie wirtualnego świata może pomóc w przezwyciężeniu np. lęku wysokości, klaustrofobii czy arachnofobii.

– Virtual Reality (VR) jest coraz częściej wykorzystywana w terapii, ponieważ oferuje szereg korzyści dla pacjentów – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Cieszę się, że takie nowoczesne rozwiązania są wprowadzane w marszałkowskich szpitalach – mówi Marcin Krzyżanowski.

–  Cieszymy się, że nasi pacjenci dostali kolejną możliwość oddziaływań terapeutycznych, przybliżających ich do powrotu do zdrowia. Programy wirtualnej rzeczywistości pozwalają także na odbycie relaksujących sesji terapeutycznych, co również jest bardzo pomocne w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego – mówi Michał Stachów, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.

Sale mają wygłuszone ściany i sufit odwzorowujący obraz nieba z chmurami. Popielato-niebieska kolorystyka sprzyja budowaniu poczucia spokoju, bezpieczeństwa i wywołuje pozytywne skojarzenia. Użytkownik zakłada wygodne gogle, a na ręce intuicyjne i łatwe w obsłudze kontrolery z przyciskami, dzięki którym może sterować wirtualną rzeczywistością. Mówi Sebastian Wilk, specjalista wdrożeniowiec.

VR to skrót od angielskiego terminu „Virtual Reality”, co w języku polskim można przetłumaczyć jako „rzeczywistość wirtualna”. VR to technologia, która umożliwia użytkownikom wchodzenie w interakcje z symulowanym, trójwymiarowym środowiskiem za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak okulary VR.

Podczas korzystania z urządzeń VR możemy zanurzyć się w cyfrowym świecie i doświadczać go zmysłowo, zupełnie jak gdybyśmy byli fizycznie obecni w tym środowisku. Virtual Reality stosowana jest w wielu dziedzinach, takich jak edukacja, szkolenia biznesowe, a nawet terapie psychologiczne.

Foto: mat. pras. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Foto: mat. pras. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content